patata

Dostanu odstupné?

Dobrý den,prosím Vás zajímalo by mě jestli mám nárok na odstupné.Ve firmě-je to směnárna(3 pobočky) jsem měla smlouvu na dobu neurčitou,pak jsem šla na mateřskou.Když byl dceři 1 rok(listopad 2008) ,tak jsem se vrátila do práce-smlouva byla na 16 hodin týdně po dobu čerpání mateřské dovolené(to jest do listopadu 2010)…ale v dubnu2009 začali zavírat pobočky,zůstala jen jedna a tím pádem jsem přestala do práce chodit.Pak jsem začala chodit zase od srpna 2009 ale jen s ,,Dohodou o odvedené práci,,.V této smlouvě je uvedené že práva a povinnosti vyplývajicí z této dohody se řídí ustanoveními zákoníku práce.Tak by mě zajímalo jestli na tomto základě mě firma nedá odstupné???nebo jestli mě poradíte kde se na to můžu zeptat.předem děkuji za odpoved.

Nejlepší odpověď
standa

Bohužel bych potřeboval vidět všechny dokumenty (pracovní smlouvy, dohody ap.), které jste dosud podepsala, pak by má odpověď byla 100%.

Takto se mohu jen domnívat, že:

  1. jste nepodepsala žádnou dohodu o ukončení pracovního poměru
  2. v nové smlouvě na 16 hod. týdně není žádná zmínka o původní pracovní smlouvě na dobu neurčitou, že by byla rušená
  3. v Dohodě o provedení práce (DPP) není žádná zmínka o rušení dřívějších pracovních smluv

Pak by měl platit fikce, že původní pracovní smlouva na dobu neurčitou JE STÁLE PLATNÁ, přestože došlo k uzavření dalších pracovních smluv (smlouva na 16 hod. týdně, DPP). Tato právně platná pracovní smlouva vám zakládá nárok domáhat se nástupu do práce zpět po mateřské, resp. rodičovské dovolené. Skutečnost, že zaměstnavatel začal zavírat pobočky nic na vašich nárocích ´nastoupit zpět do práce´ nemění. Naopak je důvodné si myslet, že na straně zaměstnavatele vznikaji organizační důvody pro ukončení vašeho pracovního poměru dohodou, ale pozor DOHODOU Z ORGANIZAČNÍCH důvodů, což poté vede k vašemu nároku na odstupné.

Takže bych neházel flintu do žita 🙂

btw1
to že v DPP je zmínka o tom, že se řídí Zákoníkem práce je standardní věta, ale nemá nic společného s odstupným

btw2
zmiňovaná DPP není dohodou o odvedené, ale provedené práci 🙂

Další odpovědi
anetadela1

Myslím, že na Úřadu práce by vám to vysvětlili.