maschin

Dostali se Němci za války až ke břehům Kaspického moře?

Nebo jak daleko od něj stáli?

Nejlepší odpověď
annas

Nedostali, dovíte se víc v odkazu.

"Počátkem zimy 1942 nebylo postavení německých vojsk nikterak dobré. Paulusova armáda byla obklíčena ve Stalingradu a na další boje v Kavkazu neměl Wehrmacht dost sil.

Proto dal Adolf Hitler rozkaz k částečnému ústupu, ovšem hodlal se v následujícím roce do tohoto prostoru vrátit a proniknout až k ropným polím na pobřeží Kaspického moře.

Rudá armáda však zahájila vlnu ofenzív, které postupně vytlačovaly Němce na západ. Hned na začátku roku 1943 došlo k Severokavkazské ofenzívě, následovala Krasnodarská operace a bitva o Kubáň. Do konce měsíce února zahnala sovětská vojska Němce až Azovskému moři a o výsledku bitvy o Kavkaz bylo rozhodnuto. atd. "

Více v odkazu
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bitva_o_Kav­kaz

Další odpovědi
atoris

Pozri si históriu Stalingradskej bitky. Keďže Stalingrad/Vol­gograd je kúsok na západ od Kapického mora, tak asi sa tam nedostali. A Nemcom chýbali veľmi pohonné hmoty. aj pre príliš široký front a silnú zimu.

Lamalam

Až přímo ke břehům se nedostali, ale v Kaspické nížině už byli. Nejdále na východě stáli v polovině listopadu 1942, kdy drželi město Komsomolskij jihovýchodně od Elisty.

Zdroj: https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Bitka_o_Sta­lingrad#/medi­a/File:Easter­n_Front_1942-05_to_1942-11.png

Emefej

Byli severně od Grozného, tj. cca 120 km vzdušnou čarou od pobřeží