Dostal den neděle název od slova nedělat?

Zrovna dneska je to úplně naopak. Soused přímo nad námi tluče od rána kladivem do zdi. Venku od rána jede sbíječka při opravě asfaltového povrchu, který je napojen k domu. Ve sklepě někdo seká příčku. Tohle asi není ta pravá neděle a to večer nějaký antitalent začne těsně před desátou hrát na piáno, jako každou neděli 😁
Nestěžuji si, konstatuji.

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Samozřejmě jsem ověřovala v Etymologickém slovníku od J. Rejzka, i když původ je jasný – ne-dělat, ne-dílo (žádná práce).

neděle, nedělní.

Slovanské *neděl’a je křesťanský název pro sedmý, nepracovní den.

Další odpovědi
anonym

V neděli i Bůh odpočíval, ale termín dokončení opravy asfaltu je vražedný a tak neděle sem, neděle tam. To tak bývá i na vesnici, kdy lufťácí prohání motorové pily, sekačky…

anonym

Souhlasím s – barbakanem -.
Nejhorší jsou lufťáci.Na jednu stranu žalují, že moc kouří komín, že se na zahradách pálí listí, ale na druhou stranu, jakmile přijedou, tak řvou sekačky, pily, kdo z nich něco sám předělává, ak míchačky či tlučení hřebíků.
A na upozornění, že v neděli mám být klid odpovídají : „A kdy jindy to máme udělat, když jsme v týdnu v práci?“

marci1

Neděli dnes ctí spíše věřící, kteří chodí do kostela a odpočívají. 🙂
U nás platí protihluková vyhláška. Fyzickým osobám může být uložena pokuta do výše 30 tisíc korun a podnikajícím fyzickým osobám až do 200 tisíc korun. Výjimku mají opravy komunikací.

lota

Ano, pondělí je taky od nedělat, tedy od neděle: po neděli = pondělí