quentos

Došlo nedávno ke změně pravidel psaní velkých písmen? A je chyba držet se starých pravidel?

Přednedávnem tu vznikla nová ulice s názvem K Pěti Bukům (sic). Bije mě to do očí. Skutečně se podle nějakých nových pravidel mohou psát všechna písmena velká? A je chyba psát velká písmena podle „starých“ pravidel (učil jsem se to jinak – a není tomu tak dávno)?
Doplňuji:
V Domkách je OK, první písmeno po předložce se psávalo velké už za mě…

Nejlepší odpověď
annas

Pokud jde o nový název ulice, napsala bych ulice K Pěti bukům. Jenže …

nevím, zda se část vašeho města nejmenovala Buky (souvilslost s historií – buky už jsou třeba vykácené), ) nebo šlo pouze o buky = existující stromy. Jméno po předložce je samozřejmě velké.

Důvodem pro sjednocení psaní názvů ulic atd. bylo to, že někdy bylo těžké napsat, zda se ulice jmenuje K Rybníčku (název části osady) nebo K rybníčku – ulice vedla k menšímu rybníku. Tak je to i ve Vašem případě. Nebylo to snadné.

Jde-li o starý název ulice, pak ˇUJCAV zmiňuje, že „pokud jde o psaní předložkových názvů ulic, původní způsob psaní se může uplatňovat v textech úzce odborných, tj. v těch, jež jsou zaměřeny na původ místních a pomístních názvů.“

Takže posledn odstavec – í citace z http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=186

Další odpovědi
marci1

Nevím, jestli si to vysvětluji správně, ale ulice „K Pěti bukům“ by se mohla psát s velkým K, velkým P a malým b, podobně jako U Horského pramene ( v citaci a zdroji ), jelikož „buk“ není vlastní jméno. Je to však jen můj názor. Odborníci mají možná jiný názor. 🙂
„Předložka i přídavné jméno se píšou vždy s velkým písmenem, podstatné jméno se v převážné většině píše s malým písmenem: K Lesnímu divadlu, Na Staré vinici, Pod Vodárenskou věží, U Horského pramene, U Panského dvora, Za Obecním úřadem.
S velkým písmenem se podstatné jméno píše jen tehdy, je-li samo o sobě vlastním jménem: K Novému Spořilovu, K Novému Bubenči, U Nového Suchdola (výrazy Spořilov, Bubeneč, Suchdol jsou názvy městských částí) nebo pokud spojení přídavného a podstatného jména označuje název města/obce nebo jejich části: K Novým Hradům, K Velké Ohradě. Názvů, ve kterých se píše i podstatné jméno s velkým písmenem, je velmi málo.“

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=186

anonym

U nás zase vznikla ulice V Domkách.

quentos

marci1: mám stejný názor, právě to mě přivedlo k mé otázce.