Avatar uživatele
quentos

Došlo nedávno ke změně pravidel psaní velkých písmen? A je chyba držet se starých pravidel?

Přednedávnem tu vznikla nová ulice s názvem K Pěti Bukům (sic). Bije mě to do očí. Skutečně se podle nějakých nových pravidel mohou psát všechna písmena velká? A je chyba psát velká písmena podle „starých“ pravidel (učil jsem se to jinak – a není tomu tak dávno)?
Doplňuji:
V Domkách je OK, první písmeno po předložce se psávalo velké už za mě…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? anonym, annas, anonym, johana 56, brillant, gagaga, marci1, gecco před 3441 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Pokud jde o nový název ulice, napsala bych ulice K Pěti bukům. Jenže …

nevím, zda se část vašeho města nejmenovala Buky (souvilslost s historií – buky už jsou třeba vykácené), ) nebo šlo pouze o buky = existující stromy. Jméno po předložce je samozřejmě velké.

Důvodem pro sjednocení psaní názvů ulic atd. bylo to, že někdy bylo těžké napsat, zda se ulice jmenuje K Rybníčku (název části osady) nebo K rybníčku – ulice vedla k menšímu rybníku. Tak je to i ve Vašem případě. Nebylo to snadné.

Jde-li o starý název ulice, pak ˇUJCAV zmiňuje, že „pokud jde o psaní předložkových názvů ulic, původní způsob psaní se může uplatňovat v textech úzce odborných, tj. v těch, jež jsou zaměřeny na původ místních a pomístních názvů.“

Takže posledn odstavec – í citace z http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=186

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Nevím, jestli si to vysvětluji správně, ale ulice „K Pěti bukům“ by se mohla psát s velkým K, velkým P a malým b, podobně jako U Horského pramene ( v citaci a zdroji ), jelikož „buk“ není vlastní jméno. Je to však jen můj názor. Odborníci mají možná jiný názor. 🙂
„Předložka i přídavné jméno se píšou vždy s velkým písmenem, podstatné jméno se v převážné většině píše s malým písmenem: K Lesnímu divadlu, Na Staré vinici, Pod Vodárenskou věží, U Horského pramene, U Panského dvora, Za Obecním úřadem.
S velkým písmenem se podstatné jméno píše jen tehdy, je-li samo o sobě vlastním jménem: K Novému Spořilovu, K Novému Bubenči, U Nového Suchdola (výrazy Spořilov, Bubeneč, Suchdol jsou názvy městských částí) nebo pokud spojení přídavného a podstatného jména označuje název města/obce nebo jejich části: K Novým Hradům, K Velké Ohradě. Názvů, ve kterých se píše i podstatné jméno s velkým písmenem, je velmi málo.“

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=186

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

U nás zase vznikla ulice V Domkách.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
quentos

marci1: mám stejný názor, právě to mě přivedlo k mé otázce.

před 3441 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek