JájsemRaibek

Došlo k nějaké změně při označení elektrických vodičů? Nebo snad ke změně polohy v zásuvce?

Dnes jsem potřeboval kabel se zástrčkou použít k zapojení spotřebiče. Ještě že jsem to proměřil. Byl jsem velmi překvapen.
Vždy jsme se učili, že fáze a teplá voda je u srdce, tedy vlevo. Vpravo je tzv. nulák a kolík je uzemnění.
Značení je hnědá/černá fáze, modrá nulák a zelenožlutý zem.
Zástrčka na kabelu na pevno, tudíž nerozebiratelná, na zástrčce označení různé symboly o schválení. Kabel od ledničky (ale všiml jsem si toho už i na varné konvici).
No a ted koukám, modrý je vlevo-tedy fáze, hnědý pvpravo tedy nulák!
Došlo snad ke změně značení kabelů?
Doplňuji:
Tak vím jak jsem se díval :)
Díval jsem se na zástrčku tak, jako bych ji dával do zásuvky, tedy kolíky od sebe a tedy levý kolík (fáze) na zkoušečce propípla modrý! Pravý kolík propípnul hnědý!
A jak říkám schvalovacích značek jak nas…, ale jaksi k ničemu.
A pokud by to byla ťamanština, tak se nad tím nepozastavuji, ale toto byla lednička.
Jistě zdraví to zas tak neohrožuje, jelikož ten důležitý zemnící byl správně, ale takto se na to dívat nemohu, jelikož to by pak stačilo mít jen zelenožlutý a ty ostatní vem čert.
Z tohoto důvodu jsem se ptal, zda náhodou nedošlo ke změně normy.

Nejlepší odpověď
anonym

Barevné značení zůstává, pouze bylo implementováno jednotně s EU, takže jediná změna nasvědčuje nějakého rádobykutila, co ani netuší, že nějaké barevné značení vůbec existuje.
Povinná periodická revize by to odhalila, ale ani ta zřejmě bůhví kolik let nebyla prováděna. Čili kumulace několika chyb, na jejichž konci je spotřebitel, jenž by měl správně reagovat, coby homo sapiens a ne diletant, co se nechá zabít..

Další odpovědi
tom004

Otázka je, tak trochu nejasná. Pokud jsi se na zástrčku díval zepředu, tedy proti kolíkům, tak je v pořádku, že nalevo je pracovní nula (modrý), napravo fáze (černý, hnědý) a na „dírce“ ochranný (zelenožlutý). Když tedy měříš ohmmetrem, tak, při stejném pohledu, propojením levého kolíku a modrého vodiče musí ukázat „zkrat“, atd. Jestli ale končí na jiné barvě, tak ten kabel vezmi, zjisti kdo ho vyrobil, dál už by to bylo být bráno jako navádění ke spáchání TČ.

mixman

Ke změně nedošlo, nejtmavší má být vždy fáze, samozřejmě v zalévaných nerozebíratelných koncovkách je to v případě dodržení fáze vlevo vcelku fuk. Větší problém jsem objevil u různých spínacích hodin ať už mechanických nebo digitálních rozpojují nulák! nikoliv fázi, takže tady pozor. Je divné, že to má certifikáty ( osvědčení o shodě ) a může se to tak prodávat.

led

S touto zámenou som sa už stretla pred 10 rokmi na flexokábli (nerozoberateľná vidlica) u výrobcu z ďalekej Ázie (výrobca Čína),. Tak, ako píšete mali všeliaké značky o správnosti podľa noriem. Nie je to novinka, ani všelijaký „rádobykutila“, ale žiaľ od registrovanej továrne. Pri reklamácii stojanovej lampy (fáza na závite objímky) a následnom meraní, sme presvedčili majiteľa obchodu, pre kľuď duše rozrezal vidlicu a naozaj zistil prehodené vodiče. Potom kontrolu meraním urobil ešte námatkovo u viacerých vodičov od toho istého dodávateľa – tá istá závada.
Následná kontrola v iných obchodov a u dodávateľa zistila, na atest poslali „náhodne“ vybrané vzorky (o tom „náhodne vybraté“ vzorky sme pochybovali) z prvej zásielky, ďalšie zásielky už na kontrolu nechodili. V tomto súhlasím s Dr.Axlom, naozaj išlo o kumuláciu niekoľkých chýb, ktoré chvalabohu nekončili nešťastím.
Doplňuji:
Tá chyba vzniká väčšinou u výrobcu kábla (zalievaná vidlica).
Pri montáži dodaného kábla ku spotrebiču síce postupujú správne podľa farebného značenia, ale zjavne tam je nedostatočná vstupná kontrola (nebola vykonávaná náhodná kontrola káblov) a nedostatočná výstupná kontrola hotového spotrebiča..

Dochy

U těch flexošňůr: Je to problém a výrobce by zasloužil přes prsty. Ale jednofázová zařízení tahle záměna nesmí poškodit ani snížit bezpečnost. Důležité je, aby ochranný vodič byl správně označen a připojen. Všechny pevné zásuvky by měly mít fázi vlevo, ale už se na to nemůžete spoléhat u prodlužky. Soudný elektrikář ji sice zapojí dobře, ale většina rozdvojek (ve kterých ta prodlužka může být zapojena) má na sobě alespoň jednu zásuvku otočenou.

Václav Hrubý

Nevím jak je tato diskuze stará, ale zde je odpověď.
Náhodou jsem toto téma rozebíral s kolegou, po té, kdy jsem proměřil již několikátou počítačovou přívodní šňůru, kterou jsem se rozhodl zneškodnit pro vyšší zájem. Jinými slovy, po změření hnědého kabelu jsem zjistil, že v zatavené vidlici made in P.R.C. vede vždy doprava. Rozuzlení však nastalo v oné vzešlé diskuzi. Kolega je vysokoškolsky studovaný a normy a předpisy má jak se říká v malíku. To co pak řekl mi doslova zbořilo domeček z karet.
Fáze v zásuvce i dle českých norem již velmi dlouho nemusí být nutně vlevo. A to dávno před vstupem do EU. To rozmezí kdy se to změnilo, zapadá někdy mezi rok 1989–2004. No a soudruzi v Číně se prostě rozhodli, že do EU zástrček nám budou dávat fázi doprava.

tom004

Pro >mixman<. Tvá odpověď je pěkný nesmysl.