Peter Kus

Doslechla jsem se , že LED žárovka vydrží až 50tis. hodin svícení, je to pravda?

Nejlepší odpověď
led

Teoreticky ano, v ideálnych podmienkach, bez kolísania napätia. V skutočnosti v praxi už samotní výrobcovia toto megačíslo znížili, hlavne u bežných LED nižšej cenovej kategórie.
Vo vyššej cenovej kategórii napríklad pri používaní v divadlách vyrobcovia stanovili životnosť LEDmodulu na 20000 (dvadsaťtisíc) hodín.
Neverte všetkému, čo čítate v reklamách, podmienky k dosiahnutiu týchto výsledkovtam už nepíšu.

Další odpovědi
mosoj

Nejenom svícení, ale hlavně téměř nekonečně mnoho zapnutí a vypnutí

Mapel

Jelikož tak dlouhá doba od uvedení první LED žárovky ještě neuběhla, tak je to jen odhat. Průmyslově zasazené jsou teprve nějakých 18 let a tak teprve čas ukáže, zda je to pravda. U nových technologií s velkou životností se to jináč nedá dělat.

Magix.cz

Ano, i 100 000 hodin, pracuje na jiném principu. Klasická žárovka kolem 1000 h.

rigormortis

Ne…samotná LED to vydrží, ale podmínkou je perfektní vstup napětí a poddimenzování napětí (neměla by svítit na 100% výkonu).
Tolik moc zapnutí a vypnutí také nevydrží…ve zdroji jsou elyt. kondenzátory které vydrží zaručeně v běhu něco kolem 5000 hodin a zapínáním se jejich životnost zkracuje.
Navíc zdroje v led žárovkách nejsou tak kvalitní a proto časem leddioda přestává mít svit jako na začátku.

Zdroj: http://www.tme­.eu/cz/Documen­t/5acd9678ee7a7e­e50994182c49de908b/16ZL1­500M12.5X20.pdf