postcd

Doporučují se citrusy při nachlazení kvůli vit. C?

nebo kvůli ještě něčemu jinému, co česká zelenina, ovoce nedodá v tak velkém množství?
Doplňuji:
jde mi také o to jestli existuje nějaká podobná, nebo vhodnější náhrada v podobě cz potraviny

Nejlepší odpověď
Pájo

Pokud „pasete“ pouze po vitamínu C v českých potravinách, jeho vysoký obsah najdete v dobře známém šípku a černém rybízu (vysoká množství), dále v nižším množství v brokolici, růžičkoné kapustě, zelí, květáku atd.

Další odpovědi
gecco

Doporučují – ale není to tak jednoduché – citrusy jsou dobré pro ´šokové´ zvýšení dávek vit. C (předávkovat se tímto vitamínem není možné), kdy jich zkonzumuješ hodně v krátkém časovém intervalu…
😉
Běžně (ale i v nachlazení nebo třeba při rakovině) je ale lepší si ´Céčko´ doplňovat jinými potravinami – rybízem, šípky, jeřabinami, plody rakytníku, výborné je i kysané (nebo syrové) zelí.

Dochy

Prý se doporučují kvůli C, ale je spousta potravin na C bohatší. Třeba červená paprika má obsah C asi 3–4× vyšší než citron (prý). Tabulku některých potravin (plodů) najdeš i na české wiki stránce pro vitamín C
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vi­tam%C3%ADn_C
http://www.ovo­cedoskol.eu/no­de/60

pusinka50

Již se ví, že citrusy, co se týká obsahu vitaminu C, pokulhávají za jinou zeleninou. Např. paprika, kysané zelí, brokolice, černý rybíz, šípky a rakytník mají vysoký obsah vitamínu C oproti citrusům. Rakytník je zatím opomíjený a nedoceněný, ale z vlastní zkušenosti vím, že plody rakytníku (dají se zamrazit) přidané (pár kuliček) do čaje chutná velmi příjemně a osvěží. Prodává se rakytníkový čaj. Velké množství vitamínu C obsahují také brambory, nejlepší je vařit ve šlupce. Výborné je Kiwi, které obsahuje jednou tolik vitaminu C, než citron.

Při nachlazení a chřipce doporučuji jíst každý den pár stroužků česneku, třeba na chleba s máslem, česnek je přírodní antibiotikum

www

Doporučují, ale (vyjímám): PROBLÉM S TESTOVÁNÍM
LÉKU PROTI NACHLAZENÍ
SPOČÍVÁ V TOM, ŽE
NACHLAZENÍ JE VELMI
NEOBJEKTIVNÍ NEMOC.
Doplňuji:
Mým názorem a zkušeností je, že lepší bude nachlazení předcházet (pestrá strava, otužování..), než se spoléhat na ‚všemocnost‘ vitamínu C při nachlazení.

Zdroj: cilichili.cz/2013/11-horecka-sobotni-noci/kacime-modly/vitamin-c-je-pri-nachlazeni-na-nic/