Ondrej H.

Doporučíte knihy/filmy na téma komunistické lágry?

Dobrý den, ahoj… Vyberte si. 🙂
Ve škole teď děláme nějakou velkou slohovku a učitelka, zarytá historička, vymyslela, že každý z nás bude psát o osudech jednoho člověka v dané historické éře – a s co největší přesností. Jak už vám asi došlo, já dostal vězně v komunistickém lágru v 50. letech (v Československu).
Už jsem psal, že bych byl rád, kdybyste mi doporučili nějaké ty knihy/filmy (hlavně knihy) na toto téma -úplně nejlepší by byl nějaký příběh tam a tehdy zasazený, prostě žádná holá nudná fakta – ale zase aby to bylo historicky přesné a něco jsem odtamtud o tom zjistil…

Díky moc!

(Jo a, snad to mám ve správné kategorii…)

Nejlepší odpověď
Emefej

Přečti si Studené slunce od Jiřího Muchy. Je to do románové podoby převedený jeho deník z komunistické­ho lágru.

Další odpovědi
arygnoc

učiteľka vás učí zle.

v československu neexistovali komunistické lágre, a to z dvoch príčin:

  • v československu nikdy nebol komunizmus (bola iba deklarovaná vedúca úloha ksč vytýčená línia budovania socializmu [nie komunizmu])
  • v československu neexistovali lágre typu „gulag“ a ani žiadne výhradne politické tábory/väzenia.

je fakt, že boli tzv. „politickí väzni“ (dnes ich nazývame väzni svedomia), ktorí si ale trest vynesený v rozsudku podľa vtedy platného práva (teda neboli odsúdení protiprávne) odpykávali vo väzení spolu s inými zločincami.

každý spoločenský systém má svojich odporcov, ktorí sú tým alebo oným spôsobom postihovaní – platí to i dnes, iba sa postihnutí nenazývajú politickými väzňami, ale vo vykonštruovaných procesoch (a nie že nie, ale áno) sú odsúdení zvyčajne za korupciu, vraždy, prípadne sú rovno likvidovaní (mená achválne neuvádzam).

stačí sa prehrabať v minulosti (po r. 1989), nájsť si vplyvné osoby alebo odporcov, a hľadať, čo sa s nimi stalo.

nič teda nie je čiernobiele – tí ľudia boli odsúdení podľa vtedy platných zákonov (i keď niektorí, tak ako dnes, vo vykonštruovaných procesoch), ktorými sa nemienili riadiť – bola to ich slobodná voľba.
proste – nepohodlní sa musia odpratať – platilo to vtedy, platí to i dnes.
vtedajšia vládna garnitúra týchto ľudí aspoň označila ako nepriateľov (právom či neprávom), čo sa dnes nedeje.

neverte (absolútne) propagande spred roka 1989, ale ani tej z rokov potom.
ak hovorím – nič nie je čiernobiele.

ale to je na dlho.

;-Q

anonym

Přečti si životopis Václava Havla, kde píše o svých trampotách ve vězení!

Rocker

Seriál Zdivočelá země