uccello

Doporučili byste mi nejvhodnější objektiv na makro?

Přítelkyně se zbláznila do focení makra a jelikož sice máme tele od Tamronu, který je na to také dobrý, schází mu optický stabilizátor. Ten je pro ni asi nejdůležitější kromě dobré kresby detailů a světelnosti. Chtěl bych jí pořídit něco s dobrým poměrem cena/kvalita. Máme zrcadlovku Sony A58, takže nechci nic profi s astronomickou cenovkou. Dáte mi nějaký dobrý tip? Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Nevím, co je „astronomická cenovka“ – ale pořiď přítelkyni pevné (makro) ohnisko, např. – http://www.aa­ron.cz/produk­ty/sony-30-f-2-8-makro .
A namísto stabilizátoru slušný stativ, ideálně s montáží na hlavu i vespod.
A pokud fotí ´makro´ i něco ´ hejbacího, pak makro blesk – ale ty už mají cenovku ´nehezkou´…
😉

Další odpovědi
Emefej

Záleží na tom, co chceš na makro fotit. Pokud jde např. o živý hmyz, zvol raději delší ohniskovou vzdálenost. S krátkým sklem (30 – 50mm) se pro dosažení zobrazovacího poměru 1:1 musíš dostat k fotografovanému objektu hodně blízko a brouka tím vyplašíš a zároveň si budeš objektivem stínit. Podívej se třeba na Sigmu 70/2,8 nebo raději na Sigmu 105/2,8 (oba existují i pro Sony).
Já mám na Pentaxu pro focení minerálů makro Tamron 90/2,8 a jsem spokojen, dá se dobře použít i na portréty (ale netuším, zda se dělá i pro Sony).
Pro focení nepohyblivých objektů by mohlo kratší ohnisko stačit, ale stínit si budeš pořád, tam pomůže pouze makro blesk, občas se to dá částečně vyřešit odraznou deskou.