postcd

Doplňkové penz. spoření a důchodové pojištění, obě nebo stačí spoření?

pokud NEmám možnost platit soc. pojištění ani nikdo za mě a mám možnost platit pouze jeho část, totiž důchodové pojištění a pak jako další možnost pak i doplňkové penz. spoření, tak proč se obtěžovat s důch. pojištěním když vložené peníze nelze vyplatit pokud nedosáhnu cca 35 let tohoto pojištění a věku 60 let+ ?

Není to dost rizikové? a nemám se spolehnout pouze na ten III pilíř (doplňkové penz. spoření)?

Proto jsem se již ptal které z těchto dvou je jistější: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-vyssi-sance-ze-clovek-za-40-let-dostane-penize-z-duchodoveho-pojisteni-nebo-doplnkoveho-penzijniho-sporeni-3-pilir

děkuji

Nejlepší odpověď
ReHu

I když se mnou někdo jistě souhlasit nebude, za mně – výhodné to není. Pro člověka plátce. Ale stát potřebuje peníze vybírat, aby měl z čeho platit těm, kteří teď berou. Až budeš víceletý, nebudeš už platit, ale dostávat. Pokud bude z čeho. A pokud se dožiješ patřičného věku.
Nejspolehlivější a nejvýhodnější je vytvoření sekundárního příjmu.

Další odpovědi
ivzez

Souhlasím s ReHu, ani podle mne to není výhodné.

Doplňkové penzijní spoření je DOPLŇKOVÉ. Aby se Vám alespoň částečně vyplatilo, potřeboval byste dosáhnout na státní příspěvek, jehož podmínkou je souběžná účast na důchodovém pojištění…

A pozor!
U doplňkového penzijního spoření není garantován
nezáporný (kladný) výnos. (Podle mne je to riskantní.)

_____

Článek na Eprávu.cz:
http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/doplnkove-penzijni-sporeni-startuje-88353.html

Zákon č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření:
http://www.epra­vo.cz/top/zako­ny/sbirka-zakonu/zakon-ze-dne-6-listopadu-2011-o-doplnkovem-penzijnim-sporeni-18675.html

McArthur

První pilíř, tj. státní důchodové pojištění, je povinné, pokud chcete do důchodu někdy jít. Bez tzv. odpracovaných let (době trvání = placení důchodového pojištění) nemáte na tuto dávku nárok. A to je spravedlivé. Když dnes nepřispíváte, není důvod Vás z tohoto fondu v budoucnu podporovat.

Penzijní připojištění (dnes doplňkové penzijní spoření, třetí pilíř) je soukromá záležitost a není nutné se ho účastnit. Bez státních příspěvků je v podstatě ztrátovou záležitostí.

Zatímco dnešní důchodci dokáží vyžít z důchodu vypláceného z prvního pilíře, budoucí důchodci z něho nezaplatí více jak 1/3 svých životních nákladů. Pokud je Vám méně než 45 let, tak určitě nějakou doplňkovou formu spoření na důchod zvolte. Nemusí to být třetí pilíř, můžete investovat do akcií, kupovat si zlaté a stříbrné mince (zde volte oficiální ražbu z České mincovny Jablonec nad Nisou nebo zahraniční ekvivalet, ne nic od Národní pokladnice a podobných šuntů), můžete sbírat poštovní známky, pohlednice apod. Většinou Vám to uchová hodnotu peněz a někdy na tom i vyděláte (= berte to jako úrok z vkladu).

postcd

ReHu a ivzez. Píšete, že „to“ není výhodné. já ale nevím co z těch dvou máte na mysli. Zmiňoval jsem a) důchodové poj. a b) doplňkové penz. spoření III. pilíř (u něhož má každý nárok na stát. příspěvek aniž by on, nebo někdo jemu platil důch./soc pojištění. mám vyzkoušeno)

ivzez

Pročtěte si ten zákon o doplňkovém penzijním spoření:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2011-427

Já bych do toho nešla…

ivzez

Podle mne se dá (??) spolehnout jenom na státní důchodové pojištění. Ovšem já jsem spíše skeptik a penzijním ani pojišťovacím společnostem na rozdíl od státu nevěřím.

Hlavní problém vidím v tom, že za nějakých podmínek uzavřete smlouvu podle aktuálně platného zákona a za pět let po změně vládní koalice může dojít ke změně nebo zrušení…

_____

Podívejte se na web ČSSZ – opravdu by se Vám podmínky pro výplatu státního důchodu nepodařilo splnit? Nebo nemohl byste se alespoň na nějakou dobu zaměstnat, abyste počet let pojištění zvýšil?
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/starobni-duchody.htm