tazatelka

Doplácí stát důchodcům na pobyt v domech pečovatelské péče?

V Domech s pečovatelskou péčí v Praze činí MINIMUM denní taxy za pobyt + stravu + nějaký drobný obolus za péči celkovou částku 390Kč, měsíčně něco přes 12 tisíc. Je jasné, že všichni dnešní důchodci nepobírají tuto částku a více, jak tedy můžou v podobných zařízeních pobývat a platit si je? Jde mi o to, jestli máte někdo příbuzného v takovém zařízení a KDO je povinen případný rozdíl mezi jeho důchodem a částkou za pobyt v DPP hradit? stát nebo nejbližší příbuzní? Díky za odpovědi.
Doplňuji:
Domnívám se, že v jistých případech stát doplácet musí. Ta kvanta důchodců z velmi silných poválečných ročníků přece nepobírají každý tolik, aby si mohl každý platit 12 tisíc měsíčně! A to ještě ze zákona musí být nějaká menší částka důchdci ponechána jako kapesné. Je jasné, že někteří důchodci na to finančně dosáhnou, jistě bude víc těch, kterým do 12 tisíc bude hodně chybět.

Nejlepší odpověď
sejtanka

Většinou to doplácejí příbuzní co já vím,nebo alespoň co mi řekli známí,kteří mají blízké v tomhle zařízení.

Další odpovědi
franku

Nejlépe by poradili nepřizpůsobiví spoluobčané.Ti v tom umí chodit!

dědapetr

Tento stát něco někomu doplatil,jestli o něčem víte zdělte to.Já aspoň o ničem nevím.

tom004

Zatím je to tak,že domy pro seniory jsou rozděleny do čtyř kategorií,podle mobility seniorů,kteří taková zařízení využívají. A stát platí podle kategorie do které je penzion zařazen.Může to být cca 30 – 90% měsíčních nákladů.Zbytek doplácí senior ze svého důchodu.Ale,protože se ve zdravotnictví připravují velké změny,tak je to opravdu zatím.

tazatelka

tom004,
některé menší pražské DPS mají právě všechny tyto kategorie současně. A vím, že mají ceníky na vše rozlišené do kategorií 0 až 4, čím vyšší kategorie, tím vyšší poplatek. To jsem se domnívala, že to je rozdělení podle schopnosti pohybu a soběstačnosti.