huxa

Doopravdy pomáhá na zastavení krvácení danou ránu „spálit“?

Ve většině survival filmů jde vidět, jak velmi krvácející ránu musí „vypálit“, jednak prý kvůli desinfekci a také žeprý přestane krvácet, je to pravda? Jestliže ano, jak tento zákrok správně provést a jaké rány se takto dají ošetřovat? (samozřejmě, jestliže by člověk neměl rychlý přístup k záchraným složkám a materiál, co má u sebe, by mu nestačil, je to extrémní případ, ale ne zase příliš nepravděpodobný).

Nejlepší odpověď
anonym

No – pomáhá…
😉
Pokud si máš vybrat mezi vykrvácením nebo sepsí a vypálením rány, vyber si vypálení.
Ale běžný člověk se k takové volbě ´nedostane´ – obvykle jsi během několika hodin u doktora a úrazová sepse ´pár dnů´ počká (antibiotika ji pak vyřeší).
Navíc vypálení rány sice zastaví krvácení (cévy se zatáhnou podobně, jako povrch steaku při grilování), ale spálenina se posléze velmi špatně hojí a zanechává nehezké jizvy.
Pro takové případy si voz Akutol (spray, překryje ránu ´umělou hmotou´) – a nebo, nouzově, sekundové lepidlo.
😉

Další odpovědi
badisko

No huxo sam by jsis to urcite nevypalil …:D ..tvuj pud sebezachovy a strach z bolesti bi ti klido dovlil vykrvacet …Ale z5 k otazce ano je to pravda …jenze zalezi natim jaka ta rana je …pokud je ciste ziznuta tak postaci ..ranu stahnout ..daji se pouzit jakesi svirave byliny ..treba Jitrocel Kopinaty…
Pokud by te zajimala prvni pomoc v extremnich pripadech …tak nakoukni zde ..::D.. Prirucka SAS do Johna Wisemana ..>> https://onedri­ve.live.com/re­dir?resid=4396B54A­4E026BBB!1513&au­thkey=!AAoNuef­WyAdggHY&ithin­t=file%2c.rar ..je to tam mino jine popsano …dale amputace a jine zraneni ..taky je tam napriklad …porod ..spaleniny ..omrzliny .. co delat pokud se clovek v prirode otavi …atd …
Proste je to vsestrana prirucka …:D
Doplňuji:
Apropo nektera vaznejsi …zraneni nekrvaci …tak jako male rany ..telo si s tim umi poradit samo …ale to se tam taky dosctes pokud te to opravu zajima …

Funna

samozřejmě, že je to pravda…jak myslíš, že dřív zastavovali krvácení např. po amputaci končetiny…tím, že ránu spálili…vznikl spálený „škraloup“, který zastavil odtok krve, spálil infekci a zabránil přístupu další…určitě si takto nebudeš zastavovat běžné povrchové zranění…ale masivní tepenné krvácení a to jen pokud ho nedokážeš zastavit zaškrcením, nebo ucpáním…nebezpečí infekce je sice problém…ale i to se dá případně vyřešit rostlinami s desinfekčními účinky (pokud je v dané lokalitě znáš)..vypalování je „středověká“ metoda…je sice nejrychlejší, ale taky nejdrastičtější…