annas

Don Juan, Don Giovani atd. díla různých autorů. Jde o skutečnou nebo fiktivní postavu?

Jak chápete donj(ch)uanství?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Don Juan ( španělština , nebo „Don Giovanni“ v italštině ) je legendární smyšlený zhýralec , jehož příběh byl mnohokrát řečeno, mnoho autorů. burlador El de Sevilla y convidado de Piedra ( podvodník v Seville a Host kamene ) od Tirso de Molina je hra nastavena ve čtrnáctém století, který byl zveřejněn v Španělsku kolem 1630 . Důkazy nasvědčují tomu, že je první písemná verze Don Juan legendy. Mezi nejznámější díla o této charakteru jsou dnes Molière 's play Dom Juan ou le Festin de Pierre (1665), Byron je epická báseň Don Juan (1821), José de Espronceda báseň El estudiante de Salamanca (1840) a José Zorrilla je hra Don Juan Tenorio (1844). Nejvlivnější verze všech je Don Giovanni , opera složil Wolfgang Amadeus Mozart se libreto Lorenza da Ponte , nejprve hrál v Praze v roce 1787 (s Giacomo Casanova pravděpodobně v publiku) a sám o sobě zdrojem inspirace pro díla ETA Hoffmann , Alexander Pushkin , Søren Kierkegaard , George Bernard Shaw a Albert Camus .
Don Juan je používán jako synonymum pro " sukničkáře ", a to zejména ve španělštině slangu a termín Don Juanism je někdy používán jako synonymum pro satyriasis .

http://en.wiki­pedia.org/wiki/Don_Ju­an

Další odpovědi
Berušinka

Díla většinou ukazují na nějaké nešvary a neřesti (církve, šlechty i měšťanstva). Autoři se mohli inspirovat na někerých lidech, které znají nebo o kterých se tak nějak vědělo. Don Juan je dílo, které kritizuje šlechtu (Don Juan byl pokrytecký svůdce žen – prostě děvk*ř, jak bysme řekli dneska).