Džanička

Domluvím se s angličtinou v Americe?? Slyšela jsem že to trošku jiné.. Je to pravda??

Já si teda myslím, že je to blbost, a domluvím se tam normálně.. Ale i tak jsem zvědavá na vaše odpovědi..
Doplňuji:
Díky..
Je mi jasné, že se všude v Americe nedomluvím , hlavně ze začátku, a pokud budu jezdit mezi americkými státy. Přirovnávala jsem to tak jako bych jela z Čech na Moravu..

Nejlepší odpověď
quentos

blbost to teda není. Jak už bylo řečeno, na školách se vyučuje britská angličtina, proto jste-li americkou angličtinou „nepolíbená“, nebudete možná zpočátku rozumět ani slovo – melou si to po svém, víc ji flákají a vážou apod. Např. „o“ v uzavřených slabikách čtou jako „a“ („nat“ místo „not“ apod.), -t- mezi dvěma souhláskami jako -d- …
Ale dá se tomu rychle přivyknout, jenom přežít ten prvnotní šok, za pár týdnů už vám to ani nepřijde. Oni vám samozřejmě rozumět budou, ale britské angličtině se nepřizpůsobí…
Doplňuji:
*prvotní

pomůže si před odjezdem americkou angličtinu trochu „naposlouchat“ z amerických filmů či amerických písní.

Další odpovědi
Luciášek))

Domluvíte.
Rozlišuje se totiž britská a americká angličtina, (na školách se vyučuje převážně ta britská), ale pořád je to angličtina 😁
I když existuje mnoho slov, které v Anglii a Americe znamenají úplně něco jiného.
Typicky slovo ‚chips‘ v britské angličtině znamená ‚hranolky‘, kdežto v té americké ‚čipsy‘.

MK44

K rozdílům mezi britskou a americkou angličtinou, které správně uvádějí Quentos a Luciášek, doplním ještě, že USA je dost velká vesnice. Americká angličtina, jíž se zpravidla rozumí jazykový úsus používaný v New Yorku, je spíše jakási nadkategorie. Podaří-li se mi se aklimatizovat třeba v Bostonu a pak se přestěhuju na západní pobřeží nebo do New Orleans, musím počítat, že zas budu s dorozuměním tam, kde jsem už jednou byl.
Jinak zobrazeno: představte si, že se jako cizinec v kurzu naučíte spisovnou češtinu a potom se ocitnete v Plzni. K tomu se dááte do řeči s někým od Olomóce. A to jsou oba regiony z hlediska Ameriky od sebe co by kamenem dohodil.
Doplňuji:
To není jako, když jedete z Čech na Moravu, jestliže je čeština Vaším rodným jazykem. To se domluvíte i na Slovensku a rukama nohama i v Polsku. Němec s částečnou znalostí češtiny to nedokáže.
Ze začátku se všude domluvit nemusíte. Jedna je situace u přepážku na letišti, kde se Vám paní, má-li na Vás čas, může věnovat a má s cizinci zkušenosti. Takže co největší znalosti angličtiny jsou ku prospěchu. Bez nich to nepůjde.
Jiná může být s prodavačkou nebo s policajtem na nějakém maloměstě.
No a jen tak na okraj, v čínské čtvrti nebo na černošském nebo hispánském předměstí natom budete jako, když se například Španěl, který studoval češtinu na nějaké fakultě slavistiky někde v Madridu, má domluvit na vietnamské tržnici nebo v Chánově. Tam se nemusí domluvit ani rodilý Američan. 🙂

quentos

kdepak z Čech na Moravu. Rozdíl je ještě vetší než mezi češtinou a slovenštinou.

quentos

americká a britská angl. se liší ještě ve slovní zásobě. Např. nepočítejte s tím, že tam půjdete do „cinema“. Američani chodí zásadně do „movies“, „movie-theater“, případně „pictures“. A takovýchhle odlišností ve slovní zásobě je ještě několik desítek… (už to naťukl/a/ Luciášek – hranolkům říkají French Fries, obchodu „store“, zatímco „shop“ je u nich dílna…)