Dados

Dokumentární film

Zdravím, nedávno jsem viděl jeden zajímavý dokumentární film. Šlo tam o to co by se stalo kdyby ČSR nedodržela Mnichovskou dohodu a bránila se. Bylo to formou takového filmu, kde hráli herci generály a snímky boje byli skutečné dochované snímky z války. Nemyslím cyklus ČT Co by kdyby. Díky za odpověď.

Odpovědi
led

Na základe dokumentov:
Ak by sa Československo hneď po mnichovskej dohode bránilo, tj.neprijalo by ju, vojensky by sa ubránilo, ak by prijalo pomoc Červenej Armády, ktorá v tej dobe stála pripravená na hraniciach Podkarpatskej Rusi. Pri odmietnutí tejto pomoci zohrala svoju rolu politika vtedajšej vlády ČSR. Bez tejto pomoci by sa síce ubránila, ale za cenu straty časti pohraničia. Zaujímavé je, že výstavbu severných obranných opevnení Československa zčasti spolufinancoval aj Rád Nemeckých rytierov.
Na druhej strane Veľká Británia, Francúzsko i Taliansko by v zmysle Mníchovskej dohody nasadili tzv.medzinárodné vojenské sily do Československa na dodržanie tejto zmluvy. Teda zrada vlád Veľkej Británie a Francúzska ako spojencov ČSR v plnom rozsahu.