eleonnore

Dokdy je ranní mlha?

Chtěla bych zítra využít ranních podzimních mlh k focení. Ale nevím, kdy vstát, jestli je stihnu a jestli vůbec budou. Víte, dokdy mlhy obvykle trvají? Dá se nějak zjistit, jestli vůbec mlha bude? Dá se to předpovědět nebo nějak zjistit?

Když jsem dřív pravidelně jezdila po dálnici, mlha mohla trvat i do desíti. Dnes ale bylo půl deváté a už to taková sláva nebyla.

Děkuju :)

Nejlepší odpověď
Drap

Dá se to zjistit pouze okem. Nelze předem určit kdy mlha začne mizet. Záleží to na teplotě, na vlhkosti ,na atmosferickém tlaku a podobně. V každé lokalitě to bude také jiné.

Další odpovědi
Kepler

K výskytu ranních mlh dochází za specifických podmínek, nejčastěji na podzim a když je bezvětrné počasí. Trvají tak dlouho, dokud se nezvýší teplota („rozpustí je sluníčko“). Výskyt bývá hlášen v meteorologických předpovědích, ale vytvářejí se taky jenom místně. Jinak více: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mlha

Klaproth

To se opravdu nedá určit, záleží na mnoha faktorech. Právě teď (9:58) je u nás (Kladensko), mlha hustá jako smetana. Pro focení je ideální vystihnout okamžik, kdy se začnou mlhou prodírat první sluneční paprsky, ale kdy to nastane?

mosoj

Dříve se říkalo „jedenáctá rozhodne“. Snad to platí i v dnešních podmínkách.
Několikrát jsem si všiml, že ano.
Ještě k tomu focení. Ono také záleží na nadmořské výšce. nejlepší focení s mlhou je někde na rozhraní mlha, jasno. Jó těžký život fotografa, ale radost z výsledků !