Matthew

Dokážou netopýři zmást sami sebe pomocí echolokace ??? :)

Nejlepší odpověď
beer

Ani v několikamilionové kolonii netopýrů nedochází k vzájemnému rušení jejich „radarů“, poněvadž signál každého netopýra je svým způsobem jedinečný.
Studium
Doplňuji:
Více o echolokaci například zde:
http://www.kam­pomaturite.cz/%5Cda­ta%5CUSR_047_DE­FAULT%5Cecholo­kace.doc

Další odpovědi
Damiana

Našla jsem toto:
Lidé nemohli pochopit, jak je možné, že netopýři dokážou tak mistrně létat v úplné tmě, vyhnou se každé překážce a neomylně chytí každý hmyz, který se nestačí ukrýt. Až poměrně nedávno zcela pochopili, jak to vlastně všechno funguje. Netopýři využívají při orientaci tzv. echolokace, založené na vyslaném a zpětně přijatém zvukovém signálu, tedy zvukového radaru. Stejný princip pomáhá například delfínům nebo hmyzožravcům – od těch letouni zmíněný systém ostatně zdědili. Koncem 18. století italský přírodovědec Spallanzani provedl několik pokusů, při nichž nechal oslepené netopýry létat v temné komoře mezi napjatými provázky a nitěmi. Netopýři se dokázali orientovat bez nejmenších problémů a bylo jasné, že se spoléhají na úplně jiný smysl než na zrak. Když později jiní badatelé vypustili netopýry do temné místnosti, jejíž stěny pohlcovaly veškeré zvuky, netopýři začali narážet a padat, protože zvukové vlny se neměly od čeho odrážet. Podstata netopýřího radaru spočívá ve vysílání krátkých signálů, které trvají setiny vteřiny a ucho člověka je nezachytí. Zvuky vyluzují v hrtanu a vysílají tlamou nebo čenichem. Odrazy vln pak jako paraboly zachycují velké uši. Přesnost je úžasná. Při pokusech zachytil netopýr v letu 5 mm velký hmyz na vzdálenost tří metrů. Ovšem ani hmyz nezůstal v evoluci pozadu a některé druhy nočních motýlů si vyvinuly jakýsi antiradar. Jakmile zachytí zvukový signál netopýra, okamžitě složí křídla, padnou střemhlav k zemi, a tak si často zachrání život.

Zdroj: http://www.kras­napani.cz/caso­pis-krasna/clanky-online/krasna/298

Funna

vzledem k tomu, že během letu mění své zvukové frekvence, tak nejspíš dokážou poznat, který je ten „jejich“…ale asi jako u všecho, občas se může vloudit chybyčka…určitě se někdy nějací dva srazili .-)

Doplňuji:
mě se taky vloudila chybička 🙂