Drap

Dokáže mi někdo vysvětlit obsah lidové písničky ?

koupím já si koně vraný
až na tu vojnu půjdu
A na tebe moje milá
na tebe zapomenu

Na koníčka si vyskočím
šavlička se zablejskne
mojí ze všech nejmilejších
žalostí puká srdce

Jistě tuto písničku všichni známe. Hlavní hrdina této písně sice jméno nemá , ale pro zjednodušení mu říkejme třeba Vašek Z dokumentu je jasné, že byl, nebo bude odveden k dragounům, kam se verbovali sedláčtí synkové a nebo ti, kteří uměli pracovat s koňmi a jezdit na nich. Potud je všechno jasné. Problém je jen v tom komu vyznává ze smutku? Je to pěkná, švarná mladá Mařenka ze sousední vesnice a nebo stará kobyla Mazla. Selští synkové jak dorostli, tak dostali většinou už starší koně, kteří už nezastali tolik práce, nebyli tak divocí a nechávali se na lehčí práce a na ježdění, aby nemuseli k řezníkovi.Známé je že mezi jezdcem a koněm vzniká nerozlučný vztah až do smrti.
A tak kdo je ta tajemná ? Z textu to neni patrné.

Nejlepší odpověď
annas

V písni je jen náznak myšlenek, milé puká srdce, ale on jí svůj cit nevyslovil. Vzpomíná na dívku …

Řekla bych, že chlapec má rv oblibě koně, ale myslí na dívku. Protože bude dívka z chudobné rodiny, rodiče mu ji zakázali, proto se možná naverbovat na vojnu, aby na dívku zapomněl. Spojením s domovem je jen kůň, o něhož se stará, ale stále mu bolestí puká srdce.

Tajná láska k dívce ho trápí, mrzí ho, že ji neotevřel své srdce a od ní odešel.. Myslí na ni ve dne v noci.

Kdyby šlo o kobylu, určitě té by mohl „vyznal lásku“, nikdo by mu nebránil. Jenže osobní láska k ženě a láska ke zvířeti, tedy láska neosobní, jsou rozdílné. Koně má rád, ale určitě jinak než ženu, kůň je to jeho tichý společník, přítel, nezištná láska.. nikoliv tajná . …

arygnoc

záleží na tom, či bol normálny heterosexuál alebo zoofil.