Palanka

Dohoda o provedení práce

Je nutné vystavovat dohodu o provedení práce
pro každý měsíc v roce, kdy byly práce prováděny,nebo stačí jedna pro celý rok s limi-
tem 150 hod? (Jde o stejného pracovníka)

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Jedna dohoda na jeden rok plně stačí.

Další odpovědi
panenka

stačí vám dohoda o provedení práce jedna pro celý rok

standa

To, že stačí jedna dohoda na celý rok je jasné…, ale už se málo ví (naštěstí to předmětné kontrolní orgány tolik nekontrolují), že předmět ´dohody o provedení práce´ by obecně neměl mít charakter trvale ´opakující se´ práce, protože:

  • dohoda o provedení práce je vhodná zejména, jestliže splnění určitého pracovního úkolu není možno zajistit:
  • kmenovými zaměstnanci v rámci plnění jejich (běžných) povinností vyplývajících z pracovního poměru
  • nebo jestliže sjednání dohody vyžaduje zvláštní povaha takového úkolu.

Bude tomu tak zejména v případech, kdy mezi zaměstnanci zaměstnavatele není takový člověk, který by vzhledem ke své kvalifikaci, specializaci, praxi, vytížení atp. mohl požadovaný úkol splnit, nebo kdy specifičnost a charakter takového úkolu, jenž se vyskytl ojediněle a nárazově, vylučuje uzavření pracovního poměru nebo se jeho sjednání či uzavření dohody o pracovní činnosti jeví zbytečnou komplikací.

I na dohodu o provedení práce však lze vykonávat opakující se činnost, ale měla by to být činnost, která není prokazatelně ve firmě vykonávána již kmenovými zaměstnanci.