mosoj

Dohnali jsme Rakousko ?

Po roce 1989 nám slibovali že za 15 – 20 let doženeme v životní úrovni Rakousko. Už ho držíme ? Nebo jak to je !
Doplňuji:
Ne beru to tak jak to je. Sovětský svaz byl také první na světě v množství vytavené železné rudy !!! Člověku který zažil staré i nové blafy, se bude špatně mazat med kolem huby.

Nejlepší odpověď
dudu

Lucemburk, Praha – Česká republika byla podle hrubého domácího produktu na obyvatele v loňském roce sedmnáctou nejbohatší zemí Evropské unie. Vyplývá to z nejnovějších dat Eurostatu.

Oproti roku 2011 si Česká republika polepšila o jedno místo, když předběhla Řecko zmítané hlubokou krizí. Už dříve se dostala i před Portugalsko, další ze „starých“ patnácti členských zemí Evropské unie.

Pokud se ale zaměříme na to, kolik zboží a služeb si lidé mohou ze své výplaty skutečně koupit, tak Česká republika v hodnocení Eurostatu výrazně propadla. Hůře z členských zemí EU totiž skončily Maďarsko, Lotyšsko, Estonsko, Bulharsko a Rumunsko.

Pokles na 79 unijního průměru
Hrubý domácí produkt Česka vyjádřený ve standardu kupní síly (PPS) dosáhl za celý loňský rok 79 procent průměru EU. To je méně než v předchozích letech: Ještě v roce 2009 se tuzemská produkce rovnala 83 procentům průměru, v roce 2011 to bylo 80 procent.
Standard kupní síly (PPS) je měřítko, které se snaží zohlednit cenové rozdíly mezi státy. Za každou jednotku si spotřebitel ve všech zemích může dovolit stejné množství zboží a služeb.
Lépe než Česko skončilo šestnáct zemí. Z členů, kteří rovněž přistoupili do Unie až v roce 2004, předběhly domácí ekonomiku Kypr (91 procent průměru EU), Malta (86 procent) a Slovinsko (82 procent).
Na Kypru ovšem ještě teprve bobtnala bankovní bublina, která praskla až letos na jaře. Stejně jako Malta žil z cestovního ruchu, navíc lákal zahraniční podnikatele na výhodné daňové podmínky.
Země EU podle HDP na obyvatele v PPS
Země Hodnota

  1. Lucembursko 271
  2. Rakousko 131
  3. Irsko 129
  4. Nizozemsko 128
  5. Švédsko 128
  6. Dánsko 125
  7. Německo 121
  8. Belgie 119
  9. Finsko 115
  10. Velká Británie 110
  11. Francie 108
  12. Itálie 98
  13. Španělsko 97
  14. Kypr 91
  15. Malta 86
  16. Slovinsko 82
  17. Česká republika 79
  18. Slovensko 75
  19. Řecko 75
  20. Portugalsko 75
  21. Litva 70
  22. Estonsko 68
  23. Polsko 66
  24. Maďarsko 66
  25. Lotyšsko 62
  26. Rumunsko 49
  27. Bulharsko 47

Zdroj: Eurostat

Další odpovědi
Alesh

Tak záleží, jak to bereš, jak se ta životní úroveň měří. Já moc nemám rád ty všechny možné ekonomické ukazatele. I tak si ale myslím, že nás speciálně Rakušané prakticky ve všem předbíhají. Je to dáno hodně historicky i mentalitou. V čem nás určitě naprosto válcují je chování jeden k druhému. Byl jsem v Rakousku na kole a ohleduplnost řidičů vůči cyklistům i chodcům je naprosto neuvěřitelná. V tomto určitě máme co dohánět.

anyone

Možná sis to jen špatně vyložil, vždyť po 15 letech jsme dosáhli úroveň Rakouska v r. 1989 a po 20 letech dokonce v některých parametrech i předstihli jejich tehdejší úroveň.
(Například v jaderné energetice jsme dostavěli JE Temelín, zatímco Rakousko nemá žádnou JE a produkci jádra do Rakouska a Německa i exportujeme).
Dle odkazu od dudu se skutečně tehdejší propad vůči dnešku snížil, ale náskok můžeme jen snižovat, těžko někdy dohnat.
Přesto má ČR mnohá světová prvenství – od spotřeby piva na hlavu až po světová prvenství v některých disiplínách – viz odkazy:

http://www.hw­.cz/akce-a-udalosti/cesko-ma-dva-svetove-rekordy-v-hodu-mobilem.html
http://www.hzscr­.cz/clanek/ces­ti-hasici-prekonali-svetovy-rekord.aspx
http://sport.id­nes.cz/special­ni-priloha.aspx?y=a­tletika/atleti­ka-rekordy-ceske-svetove.htm
http://eunie.e­uweb.cz/crveu­.htm
http://forum.vlas­tenci.eu/view­topic.php?p=9709
http://virtua­lly.cz/journal/?q=sve­tove-prvenstvi-ceskych-lekaru-za-komunistu-sotva-bylo-mozne

Zdroj: http://www.sve­tovanej.cz/tag/cr/

Drap

Někteří ho už i předehnali.

ponovotny

To by bylo lepší adresovat těm kdo to říkali. Bylo taky moc hezké, jak říkali, že si musíme utáhnout opasky a sami si tady porcovali zem.

marci1

Dokud se lidé u nás nezmění, nebudou slušnější, vychovanější, poctivější a všichni budou tvrdě odsuzovat a bojovat proti korupci, tak Rakousko nikdy nedoženeme a nikdy tu nebude lépe. Stále to tu vypadá jako jedna velká divočina, kde si chce každý pro sebe urvat za každou cenu co nejvíce. ☹

ahold

Tak tuhle prognózu tenkrát skeptici doplňovali: Za 15 – 20 let budeme mít stejnou životní úroveň jako Rakousko (po válce).

mosoj

Dudu. to beru, ale o čem to svědčí kam se ten HP a zisky z něho ztrácí. Pár nehorázně bohatým jednotlivcům( kteří nebudou mít nikdy dost) a zbytek se rozkrade.
Úspory ve zdravotnictví již hraničí se zanedbáváním základní péče, důchody se
snižují do ztracena , na hodnotnou kulturu nezbývá atp.