Avatar uživatele
Dmitrij

Dobrý večer. Zajímá mně, proč Brňani říkají Pražanům Švédi?

Děkuji za odpovědi

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 5069 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Upřesňuji původ pojmenování, které souvisí s 30letou válkou, v níž
Brňané zvítězili nad Švédy (od toho se odvíjí brněnská pověst – proč se zvoní na Petrově poledne v 11.00 hodin).
Prahu však Švédové obsadili a vyplenili Hradčany. Část pokladu Rudolfa II. odvezli do Švédska jako kořist.
Výsměch neporažených Brňanů poraženým Pražanům.

Vyňato z článku Proč v Brně zvoní poledne v 11 hodin?. Třicetiletá válka.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
kupkina

Řekla bych, že za to může historická zkušenost se švédskými vojsky. Potom už si stačí dosadit podobnost s centrální vládou a jejím konáním a Brňané mohou Pražáky vesele označovat jako Švédy.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mojitek

To nerikaji jen Brnaci,ale moravaci vseobecne-znamena to nežádoucí cizáci. Ale tam je mozne vsechno..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

sousedi se nikdy moc nemusí (viz Hradec a Pardubice) …

a jako vždy v tom není nic menšího než moc, finance a sláva …

… maji na to svym zpusobem narok. Praha je město ve kterem sidli vlada rozhodujici o tom co s penezi sesbíranými napříč republikou. Je to město které z těchto financí konzumuje díky ne příliš spravedlivému dělení neskutečně velký podíl. Je to město které si celý zbytek republiky vydržuje a sám na tom pochopitelně tratí … čas od času si musí ulevit nějakým tím trefnějším označením – to není problém moraváků jak se to někteří snaží interpretovat, spíš pragocentrismu jako takového, který se zdá být nenapravitelným problémem všech s vyjímkou právě těch švédů/cajzlů, kterým prospívá 🙂.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jakub

Pokud vím, tak Brňák ,neřekne Pražákovi jinak, než „Cajzl“. „Švéd“ je nějaký umírněný, málo používaný výraz.

Zdroj: http://ploteny­.euweb.cz/Slov­nik.htm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Odkud jsi ge0rge?
Jen, že jsem dříve byla v Hradci, teď jsem v Pardubkách a o žádné rivalitě nevím.
Mám dojem, že to řeší pouze mimohradečtí a mimopardubičtí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek