Dmitrij

Dobrý večer. Zajímá mně, proč Brňani říkají Pražanům Švédi?

Děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
annas

Upřesňuji původ pojmenování, které souvisí s 30letou válkou, v níž
Brňané zvítězili nad Švédy (od toho se odvíjí brněnská pověst – proč se zvoní na Petrově poledne v 11.00 hodin).
Prahu však Švédové obsadili a vyplenili Hradčany. Část pokladu Rudolfa II. odvezli do Švédska jako kořist.
Výsměch neporažených Brňanů poraženým Pražanům.

Vyňato z článku Proč v Brně zvoní poledne v 11 hodin?. Třicetiletá válka.

Další odpovědi
kupkina

Řekla bych, že za to může historická zkušenost se švédskými vojsky. Potom už si stačí dosadit podobnost s centrální vládou a jejím konáním a Brňané mohou Pražáky vesele označovat jako Švédy.

mojitek

To nerikaji jen Brnaci,ale moravaci vseobecne-znamena to nežádoucí cizáci. Ale tam je mozne vsechno..

anonym

sousedi se nikdy moc nemusí (viz Hradec a Pardubice) …

a jako vždy v tom není nic menšího než moc, finance a sláva …

… maji na to svym zpusobem narok. Praha je město ve kterem sidli vlada rozhodujici o tom co s penezi sesbíranými napříč republikou. Je to město které z těchto financí konzumuje díky ne příliš spravedlivému dělení neskutečně velký podíl. Je to město které si celý zbytek republiky vydržuje a sám na tom pochopitelně tratí … čas od času si musí ulevit nějakým tím trefnějším označením – to není problém moraváků jak se to někteří snaží interpretovat, spíš pragocentrismu jako takového, který se zdá být nenapravitelným problémem všech s vyjímkou právě těch švédů/cajzlů, kterým prospívá 🙂.

Jakub

Pokud vím, tak Brňák ,neřekne Pražákovi jinak, než „Cajzl“. „Švéd“ je nějaký umírněný, málo používaný výraz.

Zdroj: http://ploteny­.euweb.cz/Slov­nik.htm

ReHu

Odkud jsi ge0rge?
Jen, že jsem dříve byla v Hradci, teď jsem v Pardubkách a o žádné rivalitě nevím.
Mám dojem, že to řeší pouze mimohradečtí a mimopardubičtí.