Vašek123

Dobrý večer prosím o pomoc :)

Určete číslo p z následujícího příběhu: Poctivý obchodník umístil ráno do své výlohy k vystavenému páru bot cedulku: ,,Dnes o p% levnější než včera." Další ráno přelepil číslo p číslem dvakrát větším. Po chvíli však usoudil, že účinnější bude cedulka s nápisem: ,,Dnes o 62,5% levnější než předevčírem."
Doplňuji:
číslo p se má rovnat 25 ;)

Odpovědi
mosoj

Nejde ani tak o procenta jako o úvahu !

Druhý den bylo zboží levnější o 62,5 %. Vzhledem k tomu že to je podle zadání číslo dvakrát větší než 1. den. Tak 1. den muselo být 62,5/2 = 31,25 %

Zkouška 31,25 × 2 = 62,5
Doplňuji:
Jo je to tak. Přehlédl jsem že ( a v tom je ten fígl) že třetí den přelepil jenom číslo ale včera nechal !!!!

Takže třetí den bylo zboží lacinější o 62,5 % . Můžeš stáhnout na jakoukoliv cenu . Pro jednoduchost uvažuj že původně stálo 100 Kč.

Pak:

  1. den 100 kč
  2. den 100 – 62,5 = 37,5

Protože druhý den bylo původně číslo přelepeno na číslo 2× větší.
Pak 2. den muselo stát 75 Kč to jest o 25 % levnější.

p je opravdu 25.

anonym

25 je správně…
😉
A teď napiš, jak jsi na to přišel – ať ti můžeme schválit a nebo pohanit i postup.
😉

Hamon

Jednoduché – spočítat procenta zvládnu i já. A to jsem ze školy dvacet let.

Kelt

Počítat příklad a dostat se k výsledku za určitého předpokladu, jak to má vyjít , nemá nic společného s matematikou.

mosoj

To přelepení bylo samozřejmě ten druhý den.