Pokročilý

Dobrý večer, myslíte, že je jednodušší psát v první o sobě nebo ve třetí?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Otázku jste zařadil do literatury, takže jde o nějaký příběh.

Když píšete o sobě, jste původcem děje - jde o subjektivní přístup - tzv. ich forma. . Tento způsob vyprávění působí reálněji, vychází z osobních zkušeností, zpravidla se objeví autobiografické prvky.

Můžete si samozřejmě zvolit jiného původce děje a psát o něm - er forma. Jako autor stojíte nad příběhem, jde o váš nezaujatý postoj. I když můžete vyjádřit pocity postavy.

Rozhodnutí je na vás. Ve vypravování je důležitý děj, zápletka, využívání různých postupů, jazyka atd.

Další odpovědi:

Bronzový

Individuální. Záleží jak na autorovi, tak i o tom, co píšeš a o čem píšeš.
V 1. osobě nemůžeš tak moc probrat myšlenky ostatních lidí, naopak si všímat pořád jen toho jednoho.
Ve 3. osobě se zase můžeš soustředit na více myšlenek z různých kruhů a většinou se i více a lépe rozepsat.

Jenže texty prané v 1. osobě čtenáře většinou více vtáhne do děje, pokud to má kvalitu.
Doplňuji:
*psané.

Bronzový

Otázka je o čem :)

Pokud se za své názory nestydíš, tak piš v první ;)

Pokud se jedná o otázky zde, ano, kdyby byly ve třetí osobě, byly by možná prospěšnější širší veřejnosti..

Zlatý

Pro mě je jednodušší psát ve třetí osobě. V první osobě mě to připadá jako autobiografický příběh a mám pocit, že se tak až moc do detailů nemohu rozepsat. To je ale jen můj názor.

Stříbrný

Já velmi rád při psaní střídám ichformu a erformu, také přítomný čas s budoucím či minulým, ovšem toto je už velmi moc o citu, kdy co použít a dle mého se to nikdo ani nedokáže naučit, pouze trošku :)
R.L Stine psal/píše knížky pro náctileté, strašně se mi nelíbí, jak on přeskakuje mezi ich a er, třeba desítky stránek píše v ichformě a naráz píše o něčem, co daná osoba nemohla vidět ani se dozvědět.
Oproti tomu Collinsová většinu knihy napsala v ichformě, nicméně bravurně začlenila sem tam erformu.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3360
Zlatý Drap 1793
Zlatý led 1451
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1114
Zlatý marci1 1078
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.