Avatar uživatele
Hopeless

Můžete mi prosím poradit nějaká česká slova odvozená z němčiny?

Dobrý večer, můžete mi prosím poradit nějaká česká slova odvozená z němčiny? Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3480 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pájo

Jsou to germanismy.
Nejčastjšími germanismy používanými v češtině jsou například: fara, hřbitov, máry, halda, fůra, forman, klempíř, pudl, pumpa, kramle, brýle, knoflík, flétna, punčochy, krám, muset, verbovat, (pře)klemovat, vyrajbovat, luft(ovat) či frajer.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ger­manismus
Doplňuji:
Ten odkaz na wiki berte jako bonus ;)
…stačilo totiž napsat, že jsou to germanismy a odkázat Vás třeba na google. Sedíme všichni u počítače a připojujeme se k internetu. Co Vám „brání“ najít si „tam“ lepší germanismy, než uvádí wiki???

Ostatně germanismů, když se zamysllíte, najdete i bez internetu nespočet.
Od různých zvolání typu „fuj, tajbl“ přes flašky, šňůry, špagáty, trotly, až po paní Muckenschnabelovou…

Upravil/a: Pájo

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
klumprt

šrajtofle, vercajk, špígl, šnuptychl, fusekle, mašinfíra, sicna

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
PetrXY

Germanismu je i to, že se říká (bohužel) někdy i píše: např. dům otce, správně česky je – otcův dům, kamarádova holka – ne holka kamaráda apod.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Radomír.cz

Jinak papuče – pantofle.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Agneta

Pájo >>> musím protestovat proti „hřbitovu“ a „punčochám“, „knoflík“ je už ale taky dostatečně český(jen slovní základ zůstává), a jaképak „muset“? některá slova jako voda, máma, sníh, a co já vím – jsou stejného indoevropského základu, zrovna tak „muset“ je jak slovanské, tak germánské:D

před 3480 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

No jó, wikipedie má samozřejmě právo na chytrost…ale jedině po dohodě se mnou :DDD

před 3480 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

a jak často používáte slova : fara, máry, halda, fůra a forman?
nó moc často že? denně 10× že? ale brýle prakticky vůbec?
takže tolik k wiki a nejčastějším slovům :DDDDD

před 3480 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pepa25

Wikipedie rozhodně nemá patent na germanismy, naopak se nemůže dočkat, až Agneta opraví heslo Germanismus o odkaz na lepší zdroj, než je nějaký web Pavla ze Štatlu …

před 3480 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

Díky Pepo… už jsem chtěla, ale nejde to, nechtějí

před 3479 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek