Hopeless

Můžete mi prosím poradit nějaká česká slova odvozená z němčiny?

Dobrý večer, můžete mi prosím poradit nějaká česká slova odvozená z němčiny? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Pájo

Jsou to germanismy.
Nejčastjšími germanismy používanými v češtině jsou například: fara, hřbitov, máry, halda, fůra, forman, klempíř, pudl, pumpa, kramle, brýle, knoflík, flétna, punčochy, krám, muset, verbovat, (pře)klemovat, vyrajbovat, luft(ovat) či frajer.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ger­manismus
Doplňuji:
Ten odkaz na wiki berte jako bonus ;)
…stačilo totiž napsat, že jsou to germanismy a odkázat Vás třeba na google. Sedíme všichni u počítače a připojujeme se k internetu. Co Vám „brání“ najít si „tam“ lepší germanismy, než uvádí wiki???

Ostatně germanismů, když se zamysllíte, najdete i bez internetu nespočet.
Od různých zvolání typu „fuj, tajbl“ přes flašky, šňůry, špagáty, trotly, až po paní Muckenschnabelovou…

Další odpovědi
klumprt

šrajtofle, vercajk, špígl, šnuptychl, fusekle, mašinfíra, sicna

PetrXY

Germanismu je i to, že se říká (bohužel) někdy i píše: např. dům otce, správně česky je – otcův dům, kamarádova holka – ne holka kamaráda apod.

Radomír.cz

Jinak papuče – pantofle.

Agneta

Pájo >>> musím protestovat proti „hřbitovu“ a „punčochám“, „knoflík“ je už ale taky dostatečně český(jen slovní základ zůstává), a jaképak „muset“? některá slova jako voda, máma, sníh, a co já vím – jsou stejného indoevropského základu, zrovna tak „muset“ je jak slovanské, tak germánské:D

Agneta

No jó, wikipedie má samozřejmě právo na chytrost…ale jedině po dohodě se mnou :DDD

Agneta

a jak často používáte slova : fara, máry, halda, fůra a forman?
nó moc často že? denně 10× že? ale brýle prakticky vůbec?
takže tolik k wiki a nejčastějším slovům :DDDDD

Pepa25

Wikipedie rozhodně nemá patent na germanismy, naopak se nemůže dočkat, až Agneta opraví heslo Germanismus o odkaz na lepší zdroj, než je nějaký web Pavla ze Štatlu …

Agneta

Díky Pepo… už jsem chtěla, ale nejde to, nechtějí