Ajulka93

Dobrý večer, chci se zeptat ohledně sociálního a zdravotního…

Dobrý večer, chci se zeptat…nastupuji tedka do zaměstnání…mám také živnost (přítel chce podnikat), chci se zeptat jestli budu odvádět sp,zp ze mzdy a zároven i z živnosti každý měsíc?…nebo z té živnosti se to odvádí jednou za rok prostř. danového přiznání nebo jak?

Nejlepší odpověď
anonym

Dobrý večer.
Uvádíte, že máte živnost a že přítel chce podnikat. Nevyplývá mi z toho, zda živnost již provozujete, nebo se k podnikání teprve připravujete.
Při nástupu do zaměstnání podepíšete zaměstnavateli „Prohlášení“, v němž uvedete, že zdanění chcete nechat na zaměstnavateli (v případě, že podnikat nebudete), nebo že si daňové přiznání zpracujete a daň odvedete sama.
V případě zaměstnání a současném provozování živnostenské činnosti byste potom jako podnikatelka odváděla nižší zálohy na SZ, protože byste podnikala na vedlejší pracovní činnost. U ZP mám zkušenost, že se dá domluvit na neplacení záloh v případě nástupu do zaměstnání a vyúčtování se pak provádí v rámci zákonných lhůt po ukončení roku a podání daňového přiznání. Ze závislé činnosti Vám bude částka na SZ a ZP automaticky srážena měsíčně, stejně jako záloha na daň z příjmu.
Prostřednictvím daňového přiznání odvádíte pouze daň ze závislé činnosti a daň z příjmů. Roční vyúčtování sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění se podává zvlášť vždy té instituci, které se vyúčtování týká.

Další odpovědi
Hlada

Pokud je samostatná výdělečná činnost vedlejší a zisk vykázaný v Přehledu za předešlý rok byl nižší než určitá hranice, nemusí se platit zálohy. Zálohy se také neplatí v prvním roce vedlejší činnosti.
U vedlejší činnosti neplatí minimální základ, pojistné se platí za skutečného zisku po podání DP.

fablen

Pokud podnikáte už delší dobu a máte povinnost platit sociální a zdravotní pojištění podle daňového přiznání, pak tyto zálohy dál budete platit – nic se nezmění – a nijak to nesouvisí se SP a ZP ze mzdy – to se bude počítat a odvádět samostatně (i na jiné účty). Vy si jen vyžádáte u zaměstnavatele po skončení roku Potvrzení o zdanitelných příjmech z tohoto zaměstnání, kde budete mít uvedenou hrubou mzdu, odvody na SP a ZP a výši sražených záloh ze mzdy. Toto potvrzení pak bude přílohou daňového přiznání, které budete podávat jako podnikatelka sama za sebe (pokud chce přítel podnikat, ať si vyřídí sám živnostenský list).

lukyLuky

ano pokut nastopite tak budete odvadět zp, zemzdy i zarověn ivotnosti každy měsic