Deore3

Lze bezpečně měřit multimetrem v uvedených případech v AC síti?

Dobrý den, zajímalo by mě, zda lze bezpečně měřit multimetrem v uvedených případech v AC síti.

  1. jednu svorku multimetru na fázi a druhou na nulák
  2. jednu svorku multimetru na fázi a druhou na ochranný vodič
  3. jednu svorku multimetru na fázi a druhou na tělo
  4. připojit obě svorky k jedné fázi/nuláku/zemáku
  5. připojit svorky ke dvěma fázím, např. L1 a L2?

Rád bych věděl, zda při některém měření nemůže dojít ke zničení multimetru, újmě na zdraví, vyhození jističů atd. Prosím o objasnění. Děkuji za odpovědi 🙂

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

  1. ano, ±230V
  2. ano, ±230V
  3. to bych raději nedělal, ale nemělo by se nic stát, jelikož záleží na izolaci těla.
  4. ano, 0V
  5. ano, ±400V

Ani v jednom případě nedojde k poškození multimetru při správném nastavení rozsahu měření.

Hlada

Připojování měřicího přístroje k síti je práce na elektrickém zařízení a ta je zakázána osobám bez elektrotechnické kvalifikace!!!
Kromě bodu 4 může v ostatních případech dojít ke zničení multimetru, v bodě 3 ke smrtelnému úrazu v případě špatného nastavení měřené veličiny nebo rozsahu.