simir7

Dobrý den.Vyživovací povinost mezi bývalými manželi?

Četl jsem že pokud požádáte o sociální pomoc tak vás v budoucnu pošle sociálka za bývalým manželem,dětmi atd.Rozvedli jsme se po dohodě,ale po určitém čase vyšlo najevo že moje bývalá manželka před rozvodem nadělala dluhy které nesplácí a budu muset já.Pokud bude dělat mám šanci pokud budu v sociální tísni z ní vymoci třeba příspěvek na léky i po letech/prosím nejsem vyčůraný/?Simir7.

Nejlepší odpověď
kapka

Vyživovací povinnost po rozvodu určitě existuje, ale určitě ne donekonečna. Je tam nějaký limit. Dva roky? Nechť mě doplní někdo chytřejší.

Vyživovací povinnost mezi dětmi a rodiči existuje také, jde o to jak se na to dívá společnost a jak se to vymáhá nebo ne. Možná budeme jednou na výdělku a podpoře našich dětí opravdu životně závislí, jestli nebude na důchody. Ale to jsou jen moje úvahy.

Další odpovědi
pusinka50

Dluhy nadělané před svatbou jsou výhradně toho, který dluhy nadělal, nemusíte nic splácet. Jinak: Rozvedený manžel, který není schopen se sám živit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Nedohodnou-li se, rozhodne soud o výživném na návrh některého z nich.
Výživné rozvedenému manželovi lze přiznat nejdéle na dobu tří let od rozvodu.
Právo na výživné se nepromlčuje. Lze je však přiznat jen ode dne zahájení soudního řízení./do 3 let po rozvodu/

Zdroj: http://capz-esprit.sweb.cz/pris­pevky/dokumen­ty/prav_vyzivo­vaci_povinnos­t.html