Mi

Dobrý den, syn končil učňovský obor a musel dělat opravnou zkoušku. Tu v srpnu udělal, ale nesložil závěrečnou zkoušku.

3 roky má hotové, takže nepropadl, ale nemá výuční list. Druhý pokus má v prosinci. Musím stále platit alimenty, když už v podstatě učňák ukončil? Na ÚP mu podporu nedají, nemá 12 měs. odpracováno a práci si hledat nebude. Děkuji.

Nejlepší odpověď
kropitko

Vyživovací povinnost přetrvává do doby dokud není dítě(třeba i zletilé) se schopno samo živit. Na podobnou otázku jsem odpovídala nedávno. Je tam spousta neúplných, ba dokonce nepravdivých odpovědí. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-ukoncit-placeni-alimentu

Takže pro úplnost, aby nevznikali dohady

§ 85
(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.

Takže pokud váš syn nesežene práci a nebude schopen se sám živit, tak ho budete živit vy.
Doporučuji se pro jistotu poradit s právníkem, případně podat žádost k soudu o zrušení výživného. Nemůžete sám od sebe přestat platit výživné, leda po dohodě se synem.

Další odpovědi
Michal Kole

častá otázka

Podle mě je problém i v tom, že když se nahlásí na úřad práce, tak za něj budou platit jen zákonné pojištění. Ale podporu nedostane a nemá příjem protože práci bez vzdělání nedostane, takže jste povinen ho živit, protože se není schopno živit samo.

Včera tu někdo zmínil pojem nezaopatřené dítě

Nejsem právník to je jen můj názor

Drap

Jestli má zkoušku nebo ne neni důležité. Důležité je jesti je stále veden jako student. Pookud ho škola vede jako studenta tak alimenty platit musíte. Pokud ho už nevede a nahlásil se na UP /nebo i nenahlásil, je to jeho problém /, tak alimenty platit nemusíte.