AJUNKA

Dobrý den, syn kdysi ukončil kamarádství se spolužákem ze školy. Spolužák se ale začal mstít a trvá to již několik let.

Tento dnes již 26 letý muž několik let píše mému synovi vulgární maily, SMS, hovory, vzkazy výhružné násilím na soc. sítích. Pak začal přes maily obtěžovat i mě. Syn mu jasně sdělil, že nestojí o kontakt s ním a nereagoval na žádné jeho kontakty. Naposledy synovi sdělil, že má SCHIZOFRENII. Letos během dne a za mé přítomnosti venku mezi lidmi napadl tento muž fyzicky zezadu mého syna. Poté nám vhodil písemné přiznání do pošt. schránky.Pak následovalo běsnění u nás doma, kdy se mlácením do oken, dveří bytu a vchod. dveří dožadoval hovoru se mnou.Byl nepříčetný, mimo a vulgárně křičel. Obě události jsme nahlásili na Policii a podali trestní oznámení na všechny události. Nyní nám přišlo z Policie, že události které onen muž zavinil nejsou ani přestupek. Nehodlám se s tímto smířit a tak prosím o radu hodnou duši, co máme dělat. Ještě včera přišel dopis od otce útočníka, kde není slůvko omluvy, lítosti, ale upozornění, že pokud JÁ , budu pokračovat v kauze, že si najme právníka. Nevím tedy, co nám tímto pan sděluje, cítím to, jako zastrašování. Nehodlám se smířit s tím, že několik let mého syna obtěžuje všemi způsoby jeho syn, že mi fyzicky napadl syna a že se domáhal otevření dveří do našeho bytu a píše vulgárnosti a dost otřesné věci i mě. Děkuji.

Nejlepší odpověď
meTTax

Dobrý den,

To by mě teda zajímalo, kdo to vyšetřoval, očividně tady někdo udělal chybu.

Z výštu toho, co jste uvedla se minimálně jedná o trestné činy

  • Ublížení na zdraví dle ust. § 146 odst. 1 zák. č. 40/2009 Sb.,trestní zákoník,
  • Výtržnictví dle ust. § 358 odst. 1 zák. č. 40/2009 Sb.,trestní zákoník,
  • Nebezpečné pronásledování dle ust. § 354 odst. 1 písm. a), d) zák. č. 40/2009 Sb.,trestní zákoník,

S tím, že poslední uvedené by mělo být jednoduše prokazatelné buď SMSkami či těmy dopisy. S ublížením na zdraví je to složitější, tam by musel nastoupit lékařský posudek s tím, že Váš syn při incidentu utrpěl nějaké zranění, pokuď nedokážete toto, pak neobhájíte ani výtržnictví.

Každopádně prokazatelný trestný čin je tam dle mého určitě. Sice trest je nízky, takže by to nejspíše vyšlo na podmíněné odnětí svobody (podmínku), ale třeba by se podařilo překvalifikovat trestný čin na závažnější a to – Nebezpečné vyhrožování dle ust.
§ 353 odst. 1 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ovšem dle mého to nevyjde.

Každopádně.. Běžte opět na policii, vše opět nahlašte s tím, že se domníváte, že ta osoba dopustila minimálně výše zmíněný trestný čin. Od vyšetřujicích policistů si VEMTE služební čísla a dbejte na to, aby každé slovo, jak Vaše tak jejich bylo správně zaznamenáno v protokolu. Také můžete pohrozit stížnosti k nadřízeným či GIBS.

Zůstávám s pozdravem

Doplňuji:
V případě, že již nemáte důvěru v policejní orgán, ohlaste uvedené trestné činy(trestný čin) na státním zastupitelství, kde jej taktéž přijmou.

Další odpovědi
anonym

Jednání té osoby vykazuje prvky tzv.„stalkingu“,kte­rý je už několik let pokládán za trestný čin.Najděte si odkazy na heslo STALKING na netu je jich dost a pokud se ztotožníte s mým názorem,podejte na postup vyšetřovatele a policie stížnost a podejte trestní oznámení.V několika případech,kdy policie také nezasáhla celá záležitost skončila tragicky,proto bych celou záležitost nepodceňovala.

Damiana

Ty s tím opravdu sama nic nenaděláš. Vyšetřit to musí příslušné orgány. Možná by ti mohli ještě poradit v Modrém kruhu bezpečí nebo na Dona lince, ale pochybuji, že ti řeknou něco jiného.
Schizofrenie je vážné onemocnění, které patří do „rukou“ psychiatra. Ty jako laik a navíc – ohrožovaný člověk s tím sama nic nenaděláš. Pokud je navíc přístup mladíkova otce negativní, je to dost stížené. Ačkoli… i zásah právníka, kterým on vyhrožuje by mohl pomoci „rozhýbat“ tento případ.
Zkuste zapojit někoho blízkého, známé, sousedy, kteří vám poslouží jako svědci v mladíkově konání. Ale Policii bych v tomto případě „urgovala“ o sto šest!

Drap

Vyšetřit by to měla policie. Podal bych stížnost na ty příslušníky, kteří to prošetřovali.

vaiko

Já bych mu dal jasně na jevo, že si takové jednaní nenechám líbit dostal by plnou dávku pepřáku do obličeje, on by si to napříště rozmyslel. Řešit to přes policii v tomto případě se mi zdá na dlouhé lokte a nakonec by se za to pak mohl mstít ještě víc. Využijte spíš paragraf možnosti bránit se, než jakýkoliv jiný plynoucí až z útočníkova jednání.