Dobrý den, stal se mi úraz, jsem v pracovní neschopnosti, mám HPP jako zaměstanec, VPP jako OSVČ.

Mohu v tomto období (v pracovní neschopnosti) podnikat, když pobírám nemocenskou od svého zaměstnavatele, resp. teď již od ČSSZ (budu marodit určitě ještě několik měsíců). Děkuji.

Odpovědi
Jambalaya

Ano, můžete. Ale stále pro vás platí, že v době nemoci máte být na určeném místě, pro účely kontroly.
Pokud byste byl nemocensky pojištěn i jako OSVČ, což zřejmě nejste, dostal byste 2× neschopenku a 2× nemocenskou. V tomto případě jste pouze neschopen pracovat v zaměstnání a můžete mít příjmy z podnikatelské činnosti.
Pozor, neschopenka ze zaměstnání se nepřenáší do zdravotního a sociálního pojištění OSVČ, tedy, budete-li mít povinnost hradit ZP a SP, zaplatíte i za měsíce, kdy jste byl v PN ze zaměstnání.

standa

Ještě bych doplnil vyčerpávající odpověď jambalaya o tuto drobnost:

  • nemocný se musí zdržovat na místě, které uvedl ošetřujícímu lékaři, zpravidla doma… to je jasné, ale zároveň musí dodržovat i režim, který si dané onemocnění vyžaduje
  • během nemoci tedy můžete nerušeně ´podnikat´, ale záleží o jaký druh nemoci se jedná a zda při této nemoci můžete bezproblémově vykonávat VPP
  • pokud ale podnikáte např. v oboru řemeslných živností, tak to při souběhu s léčbou úrazu může být určitý problém…

colombo3

Ano,všechno co Vám poradili,je sice pravda,ale pořád se zaměřují na „neschopenku"a "kontrolu“,tedy na zaměstnavatele,ov­šem peníze nepadají z nebe a tak poradím,tak jako OSVČ,samo,že kontrola od sociál.správy nemá nárok,dohodněte se s doktorem,nevím,co se Vám stalo za úraz,pokud podnikáte jinde než „doma“,na neschopenku uvést vycházky od 8.00hod.do 12.00 hod.,musí se přerušit jednou hodinou, pak od 13.00 do ??to je na Vás a doktorovi,pak není žádný problém.A jde to, nazývá se to mezi lidmi jako „celodenní vycházky“.