mucha.cz

Dobry den,ráda bych veděla jak je to s vyzivovací poviností u nezrušitelného osvojeni.

rozsudek o nezrusitelném osvojení je vydán 1.července 2010 a ještě nenabyl pravní moci,zajímalo by mě jestli rozsudek bude platit až od nabyti pravní moci a nebo se na něj vztahuje take §154 odst.1 občanskeho soudniho řadu a pokud ano,musí me muj byvalý manžel vrátit výživné,které sem mu od té doby poslala a nebo mu musim zaplatit vše až do nabyti pravní moci?vyživné musím platit vždy do 20 dne v měsíci a jelikož by mel v nejbližší době rozsudek nabyt pravní moci,nevim jak s timto naložit,jestli platit,nebo ne.dekuji za rady

Odpovědi
standa

Ustanovení § 154/1 OSŘ (viz níže) se vztahuje i na vámi zmiňovaný případ, tj. v okamžiku, kdy bude rozsudek pravomocný, tak jeho výroková část bude platná se zpětnou účinností ke dni 1.7.2010

ALE období, než bude rozsudek pravomocný, může trvat týdny, ale i měsíce (lze počítat i s odvoláním, případně dalšími opravnými prostředky).

Do té doby však musí platit právní stav, jako kdyby žádné soudní řízení o nezrušitelném osvojení neexistovalo a tudíž je vaší povinnosti hradit výživné i nadále podle rozsudku z dřívější doby.

Bohužel (z vašeho pohledu) zákon o rodině má i ustanovení § 99/1, jehož druhá věta zní:

„Dojde-li k zrušení nebo snížení tohoto výživného za minulou dobu, spotřebované výživné se nevrací.“

Jinými slovy, NA VRÁCENÍ VÝŽIVNÉHO, které bude ´spotřebováváno´ v době od 1.7.2010 do doby, kdy rozsudek o osvojení nabyde právní moci, NEBUDETE MÍT NÁROK.

Celá problematika je právně docela složitá, protože vaše domněnky (o neoprávněně přijatém výživném po 1.7.) mohou vycházet z příslušných ustanovení občanského zákoníku či občanského soudního řádu, ALE judikatura zná už případy, kdy Nejvyšší soud rozhodl v obdobných kauzách z vašeho pohledu ve váš neprospěch ☹

§ 154/1 občanského soudního řádu:

„Pro rozsudek je rozhodující stav v době jeho vyhlášení.“

§ 104 zákona o rodině:

„Ustanovení občanského zákoníku se použijí tehdy, nestanoví-li tento zákon něco jiného.“

Pro ´profíky´ přikládám článek s kompletním rozsudkem nejvyššího soudu včetně komentáře:

http://profipra­vo.cz/index.php?pa­ge=article&id_ca­tegory=56&id_ar­ticle=252246&c­sum=a58c66b7

Zdroj: http://www.za­konycr.cz/sez­namy/094-1963-sb-zakon-o-rodine.html