Avatar uživatele
Registrovaný

Dobry den,ráda bych veděla jak je to s vyzivovací poviností u nezrušitelného osvojeni.

rozsudek o nezrusitelném osvojení je vydán 1.července 2010 a ještě nenabyl pravní moci,zajímalo by mě jestli rozsudek bude platit až od nabyti pravní moci a nebo se na něj vztahuje take §154 odst.1 občanskeho soudniho řadu a pokud ano,musí me muj byvalý manžel vrátit výživné,které sem mu od té doby poslala a nebo mu musim zaplatit vše až do nabyti pravní moci?vyživné musím platit vždy do 20 dne v měsíci a jelikož by mel v nejbližší době rozsudek nabyt pravní moci,nevim jak s timto naložit,jestli platit,nebo ne.dekuji za rady

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ustanovení § 154/1 OSŘ (viz níže) se vztahuje i na vámi zmiňovaný případ, tj. v okamžiku, kdy bude rozsudek pravomocný, tak jeho výroková část bude platná se zpětnou účinností ke dni 1.7.2010

ALE období, než bude rozsudek pravomocný, může trvat týdny, ale i měsíce (lze počítat i s odvoláním, případně dalšími opravnými prostředky).

Do té doby však musí platit právní stav, jako kdyby žádné soudní řízení o nezrušitelném osvojení neexistovalo a tudíž je vaší povinnosti hradit výživné i nadále podle rozsudku z dřívější doby.

Bohužel (z vašeho pohledu) zákon o rodině má i ustanovení § 99/1, jehož druhá věta zní:

"Dojde-li k zrušení nebo snížení tohoto výživného za minulou dobu, spotřebované výživné se nevrací."

Jinými slovy, NA VRÁCENÍ VÝŽIVNÉHO, které bude ´spotřebováváno´ v době od 1.7.2010 do doby, kdy rozsudek o osvojení nabyde právní moci, NEBUDETE MÍT NÁROK.

Celá problematika je právně docela složitá, protože vaše domněnky (o neoprávněně přijatém výživném po 1.7.) mohou vycházet z příslušných ustanovení občanského zákoníku či občanského soudního řádu, ALE judikatura zná už případy, kdy Nejvyšší soud rozhodl v obdobných kauzách z vašeho pohledu ve váš neprospěch :-(

------------------
§ 154/1 občanského soudního řádu:
"Pro rozsudek je rozhodující stav v době jeho vyhlášení."
------------------

§ 104 zákona o rodině:
"Ustanovení občanského zákoníku se použijí tehdy, nestanoví-li tento zákon něco jiného."
----------

Pro ´profíky´ přikládám článek s kompletním rozsudkem nejvyššího soudu včetně komentáře:

http://profipravo.cz/…

Zdroj: http://www.zakonycr.cz/seznamy /094-1963-sb-zakon-o-rodine.ht ml

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.