brusinka79

dobrý den,ráda bych se zeptala na tohle.jak mám platit zákonné pojištění?? z brigády,kde vydělám víc nebo z ZL?děkuji

brigáda je dlouhodobá a pokud nedám výpověd,tak budu pracovat dál,ale na HPP to bohužel není,ale ráda bych pokracovala v podnikání ve službách,jen nevím,jaké pojištění platit a hlevně zjakého tedy poměru,nechci se dostat do potíží se zákonem.

Nejlepší odpověď
anonym

Dobrý den. Jako OSVČ byste měla platit alespoň minimální zálohy na zdravotní pojištění i na sociální zabezpečení. Pokud byste brigádnickou činnost měla jako vedlejší pracovní poměr, měla byste platit zálohy dle výměru na tuto činnost (vyplývá to z ročního zúčtování). Je tady možnost obrátit se přímo na příslušný úřad a domluvit se, nebo počkat a vyřešit vše po uzavření letošního roku . Jelikož se ale na tuto skutečnost ptáte v měsíci září, tak nejspíš řešíte problém roku 2012. Z toho si nemusíte dělat zbytečně těžkou hlavu. Po daňovém přiznání za rok 2012 provedete vyúčtování zálohy na ZP a OSZ a rozdíl odvedete. Příští rok už budete podle vyhotovených vyúčtování vědět, jak vysokou částku máte odvádět.

Další odpovědi
Michal Kole

brigáda nad 10 litrů se odvádí pojištění (částku ti spočítá česká správa sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovna)

z živnostenského oprávnění to je záloha dle předchozího daňového přiznání.

Já raději bych dělal na tu brigádu a do podnikání bych nešel to je jedna cesta do kriminálu.

Jako na bridgáníka se alespoň z části na tebe vztahuje zákoník práce (dvovolená, nemocenská, atd.)

ivzez

Zákoník práce pojem „brigáda“ nezná, vždy jde o pracovní smlouvu, DPP nebo DPČ.

Pojištění jste povinna odvádět ze zaměstnání i z podnikání.

Výjimkou jsou pouze zaměstnání na základě dohody o provedení práce (DPP) s odměnou do 10.000 Kč měsíčně nebo na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ) s odměnou do 2.500 Kč měsíčně.

___
OSVČ vedlejší se může v prvním roce podnikání dohodnout se zdravotní pojišťovnou a OSSZ o odložení plateb pojistného a doplatit je až po skončení roku.