iruska

Dobrý den.Ráda bych se zeptala co mám dělat když bydlím s bratrem a on s manželkou se mě snaží vystěhovat.

Ráda bych se zeptala jaka mám prava.Bydlím už několik let u bratra v domě.Mám tam i trvaly pobyt.Bratr vlastni polovinu domu a druhou polovinu vlastní druhy bratr ale ten tam nebydlí.inkaso máme 6600 takže jsem platila polovinu,jelikož bratr žije s manželkou tak jsem jim řekla že budu platit jen třetinu a to se jim nelíbý a snaží se mě z domu dostat.Nemám kam se odstěhovat.Prosím poradte.Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Z právního hlediska asi žádný nárok na bydlení v uvedeném RD nemáte. Nic tajkového jste neuvedla. Záleží jen na tom, jak se dokážete s bratry domluvit. Pokud Vás stanoví druhý bratr svým zástupcem a určí, že máte právo jeho polovinu RD užívat, bude to v pořádku a bratr, s nímž jste v konfliktu, to bude muset respektovat. Doporučila bych Vám ale snažit se o domluvu. Zřejmě nemáte ani nájemní smlouvu, protože v rodině se takové věci málokdy řeší. Je tedy problém, jste-li ještě schopni se společně domluvit a dojít k nějakému kompromisu. Rozhodně Vás ale vyjde levněji platit polovinu inkasa, než si muset shánět nové bydlení. To by stálo nesrovnatelně víc. Bratrovi bych asi řekla, že je to návrh a že se mi to takto zdá spravedlivé. Dejte mu čas, třeba situaci zváží a vyjde Vám vstříc.

Další odpovědi
Drap

Tady vám asi moc neporadíme.Pře­devším se musíte domluvit mezi sebou. Vidím to jako logické, že by jste platili inkaso na třetiny. Ovše na druhé straně, bratr je spoluvlastník a vy neplatíte zřejmě žádný nájem.

Hlada

O inkaso byste se měli dělit nejjednoduššeji podle počtu osob. Další částkou je nájemné nebo příspěvek na údržbu. O tom byste se měli dohodnout a sepsat nájemní smlouvu, aby ani do budoucnosti nemohlo docházet k rozporům.

Mapel

Nejlépe to vystihla „ocko“. Teď záleží co v tom inkasu je. Pokud neplatíte nájem a dům potřebuje opravy, tak potom polonina inkasa není zase moc. Druhá věc je, pokud by při opravách chtěl 50% ceny opravy-údržby. Pokud se máte podílet na opravách 50%, pak připadá do úvahy rozdělit elektrické obvody na podružný elektroměr a oddělit vodu. Ovšem v případě, že obýváte samostatné místnosti. Pro nějaký reálný návrh je tu málo informací.