Dobrý den, prosím Vás o radu. Co vše budu potřebovat k podání dani z nemovitosti.

Koupila jsem před týdnem bytovou jednotku v řadovém domě a s ním i příslušné pozemky. Ptám se, zda se nemusí doložit nějaké jiné doklady, např. výpis z katastru, kupní smlouva, atd. Děkuji a přeji hezký den. L. Fořtová

Nejlepší odpověď
standa

  1. daňové přiznání podáváte až v lednu 2011, a to i přesto, že jste si v roce 2010 koupila nemovitost
  2. žádné doklady k daňovému přiznání dokládat nemusíte, stačí když vyplníte pouze příslušné kolonky v přiznání nejlépe podle údajů z výpisu LV.
  3. doporučuji, abyste v lednu 2011 zašla na FÚ, vzala si s sebou LV a zde si nechala poradit jaké kolonky v daňovém přiznání vyplnit.
  4. daň na rok 2011 bude splatná někdy koncem května 2011

Další odpovědi
mosoj

Na FÚ si vyzvednete formulář pro přihlášení k dani z nemovitosti. Ten vyplníte tak jak FÚ požaduje. Podepíšete, že jsou údaje pravdivé a to je všechno. Jenom si musíte zjistit cenu za 1 m2 vašeho pozemku + příslušný koeficeent ( vydává městský, obecní úřad). Přiznání se podává jenom jednou. Dále pak pouze tehdy když nastane nějaká změna. Složenky Vám chodí automaticky každý rok.
Jenom kdyby jste splňovala podmímky na nějakou slevu ( to ale myslím v dnešní době moc nehrozí) musela by jste splnění těchto podmínek doložit. Zjistíte v výkladu který se k formuláři přiznání daně dodává tak jako u ostatních daní. Přihlásit k dani se můžete kdykoliv , nejpozději k datu který udává standa. To samé platí nastanouli nějaké změny.

Samotné vyplnění je jednoduché skládá se pouze z nacionálií, výměry pozemku a budovy a příslušné ceny za pozemek s koeficientem.
Z těchto údajů si výši daně i sama vypočtete.

kropitko

Myslíte daň z převodu nemovitosti ?

kropitko

Součástí daňového přiznání je ověřený opis nebo ověřená kopie smlouvy nebo jiné listiny, kterou se potvrzují nebo osvědčují vlastnické vztahy k nemovitostem, a znalecký posudek.

standa

to pouze v případě, že se bavíme o dani z PŘEVODU nemovitostí 🙂

standa

Nikoli, myslí daň z nemovitostí 🙂

kropitko

No právě,to je zase otázka…

standa

Obávám se, že vám uniknul rozdíl v pojmech 🙂, protože existují tyto druhy daní a daňových přiznání, která se týkají „nemovitostí“ :

  1. daň z nemovitostí (z jejího vlastnictví)
  • daňové přiznání se podává pouze jednou na začátku roku a pak vždy při změnách
  • daň se platí každoročně k 31.5.
  1. daň z PŘEVODU nemovitostí
  2. DAROVACÍ daň

kropitko

já jsem jen nepochopila,proč se pani ptá na daň z nemovitosti v září,tak jsem myslela,že se ptá na daň z převodu,když píše,že to teď koupila,,,jsem tele prostě jsem to pochopila špatně.

standa

…nejste tele 🙂 jen vám to nedocvaklo.

Btw. u daně z převodu nemovitostí platí tuto daň prodávající.

kropitko

Nó,tak jsem to popletla úplně…ještě horší,než jsme doufali..