1jirka22

Nevíte nějaký příklad homografů?

Napadá mě jen chatař, panický a nic víc. Díky za vaše příspěvky

Nejlepší odpověď
annas

panický – /panický oděv/ x /panycký strach/

chatař – majitel chaty x účastník chatu – /četař/

Uvedu další – v češtině je to jev řídký.
vezme = rozk. zp. od vézt /vesme!/ x 3. os. j. č. od vzít /vezme/

pouček = 2. p. od poučka /po-u-ček/ x pouček zdrobněle od pouk /pou-ček/ -. Pouk = tupý konec vejce, vyfouknute vejce. Zkuste si vyslovit.

Homografy – slova, která se shodují v písemné podobě a liší se ve zvukové podobě.

Homofony – slova se shodují v mluvené podobě a liší v podobě psané

e-mal = elektronická pošta
email = nátěrová hmota

Takže e-mail x email jsou homofony, nikoliv homografy. Stejně být x bít, led x let.

Upřesňuji: moje chybná anglická výslovnost způsobila, že jsem e-mail i email zařadila mezi homofony.

Správně se vyslovuje [ímejl], z toho plyne, že e-mail x email nejsou homofony,. Že nejsou ani homografy, je v pořádku.

Další odpovědi
Lamalam

Email, dementi.

arygnoc

<<pôvodná zlá odpopeď sa množno ukáže po rokliknutí „upravil“ – viď diskuse >>

všimnout [fšimnout]
včela [fčela]
štich [štych]

😉

Emefej

O2 – vzduch obsahuje molekuly O2 [ó dva], telefonní operátor O2 [ ou tů].

Obávám se, že email x e-mail [í mejl] nepatří mezi homografy (rozdíl v psané podobě) ani mezi homofony (rozdíl ve výslovnosti).

Lamalam

arygnoc > to nejsou homografy. To jsou homonyma.

arygnoc

nj, som ja trdlo. ;-D

😉

Lamalam

Zase špatně. Homograf je slovo, které se stejně píše, ale podle kontextu se jinak vyslovuje. Např. Ve vládě jsou dementi. Vláda vydala dementi. Dostala jsem milý email. Dostala jsem bílý email.

arygnoc

nj.
idem hľadáť ten špagát.

😉