Dobrý den, prosím poradí mi někdo ohledně dědictví? Můj přítel má dospělé děti a chtěl by mi odkázat dům.

Děti jsou dospělé,zabez­pečené.Chce mi odkázat dům, že se o něj doživotně postarám.Může to udělat a nezohlednovat žádné příbuzné? Děkuji za odpověd.

Nejlepší odpověď
Drap

Děti jsou dědici ze zákona a pokud nejsou vážné důvody, nelze je zcela z dědictví vyloučit. Může sice udělat závěť ale část musí připadnout zákonným dědicům. Na to by bylo jistě nejlepší opravdu právník, nebo notář.
Pokud by dětem nechtěl odkázat vůbec nic, musel by svůj majetek upravit ještě za života. Například převést na tebe dům darovací smlouvou.

Další odpovědi
fcoop

Jsem všechno možné,ale právník ne.Nicméně si myslím,že se svým majetkem si každý může udělat,co chce.
Třeba jej odkázat tučňákům v ZOO.
Ovšem tak,aby to bylo nenapadnutelné.

Takže – konzultace s profíkem by byla žádoucí.

http://www.pravni-poradna-praha.cz/dedictvi-dedicke-rizeni/

terry

Proč dům odkazovat? Proč ho nepřevést už teď?

Kura

Dum Vam nemuze odkazat. Musi Vam jej darovat nebo prodat za symbolickou korunu. Deti nebudou mit zadny narok po jeho smrti, protoze to nebude jeho majetek a tudiz nemuze jit v zadnem pripade do dedictvi. Darovat za sveho zivota muze clovek komu chce a do chce.
Pravnik to zastiti paragrafy. Nezapomente si do darovaci smlouvy pro jistotu zakomponovat uzivani a pozivani do smrti se vsemi pravidly s tim spojenymi.

anonym

Kura: nějak nechápu to „zakomponovat uzivani a pozivani do smrti…“. To se má bránit sama proti sobě? Pokud je darovací smlouva platná, tak nemovitost přejde na ni a pokud ne, tak ji to věcné břemeno asi nepomůže.

pizlicka

myslim,ze tvuj pritel jen mluvi,aby se nereklo.muj pritel ma dve jeste neplnolete deti a pred mesicem mi dum daroval,jako gesto,ze mu muzu verit,ze to se mnou mysli vazne a miluje me.po smrti by i me bylo jedno,komu dum pripadne.jsou to jen prazdna slova,at ti pritel daruje dum darovaci smlouvou,a sebe uvede jako vecne bremeno.to ma zaruku,ze jej nemuzes vyhodit a nechas ho v dome dozit.muj pritel nenapsal ani to vecne bremeno.

cukrar

anonymko, asi si pletete pojmy. Dům za života Vám může klidně darovat, (nikoliv odkázat) pak nebude zahrnut do dědictví. Pokud ale dům bude po jeho smrti předmětem dědického řízení, budou dědit jeho děti.