simir7

Dobrý den.Promlčecí lhůta a dluh.Simir7.

Chtěl bych se zeptat od kdy běží promlčecí lhůta na dluh?Dostal jsem elektronický platební příkaz a nesouhlasí mi tam datum kdy jsem vybral peníze až po začátek vymáhání.....­...Protože jsem nemajetný moje bydliště,je jinde než soud.Dá se v tom něco dělat?Děkuji za odpověd.Simir7.

Odpovědi
anonym

Dobrý večer, bohužel jste neuvedl povahu závazku, ze kterého by vyplývala jeho splatnost. Obecně lze říci, že promlčecí lhůta ve smyslu vztahů, řízených obchodním zákoníkem, začíná běžet první den po dni splatnosti dluhu. Toto obecně platí a domnívám se, že promlčecí lhůta je podle obchodního zákoníku 4 roky. Nemá to nic společného s datem výběru peněz ani začátkem vymáhání – to může věřitel zahájit soudně až dlouho po splatnosti. Jak je to podle občanského zákoníku si už tak jistá nejsem. Bylo by fajn, kdyby se někdo připojil a diskusí se posílila jistota. Jinak lze promlčení nalézt i přímo v obchodním zákoníku. V níže uvedeném linku najdete detail obchodního zákoníku o promlčecích lhůtách.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obchzak/cas­t3h1.aspx