jameswow

Dobrý den potřebuju poradit zda není nejaká promlčecí lhůta při rozvodovem vyrovnaní kdy je promlčeno se vyrovnat?

jedná se oto že přítelkini zemřel otec v r.2009 a jako jediná dědička zdědila byt. a problem který bycom chteli vyřeši je že s namy bydli nastavající tchíne a je to k nevydržení a když jsme chtěli a by se odstehovala tak at ji vyplatíme z polovyni bytu je sice pravda že v dědíckem řízeji po otci ja uvedeno že požaduje porozvodové vyrovnaní a to 1/2 bytu nebo 250 000Kč rozvedená je už přes 10 let rozvadela se 1997–98 ma pravo to požadovat po tak dlouhé době ?? možna píšu nesrozumitelne kdys tak se prosim ptejta opravdu potrebuji poradit Ďekuji

Nejlepší odpověď
anonym

Tady mi uniká souvislost mezi tím, že přítelkyně je jediná dědička a že tchýně chce vyplatit polovinu z bytu, k němuž podle toho, co jste napsal, nemá žádné vlastnické právo. Podívejte se ještě jednou na to, jestli to tak máte v dokladech o dědickém řízení. Pokud to tak je, tak tchyně nemá na žádné vyplacení nárok.
Tchyně byla povinna se s bývalým manželem majetkově vypořádat bez toho, že by jakékoliv závazky z vypořádání SJM přenášela na dceru. Pokud byl byt ve společném vlastnictví, tak by byla spoluvlastníkem bytu a nemohla by ho Vaše přítelkyně celý zdědit. Byly by nyní spoluvlastnicemi. Pokud měla nějaké požadavky na vyrovnání, měla je uplatnit vůči bývalému manželovi. Tady nejde o promlčení, ale o vznesení nesmyslného požadavku vůči osobě, po které není oprávněna požadovat majetkové vyrovnání ze zaniklého SJM. mJe to nárok nesmyslný a tchyně by měla zajít s Vámi k advokátovi, aby jí vysvětlil situaci.

Další odpovědi
anonym

Lhůta na majetkové vypořádání po rozvodu je 3 roky. Do dědických požadavků si může napsat co chce, po rozvodu má smůlu.
Stačí jeden šikovnej advokát, aby ji elegantně vyšachoval. Má vůbec nějakou nájemní smlouvu?
Jiná věc je případné užívací právo, ale to už po rozvodu také ztratilo na platnosti.
Podat nekompromisně návrh na vyklizení bytu z titulu užívání bez právního důvodu a hotovo. V jejím případě lze rovnout doplnit i návrh na exekuční výkon v případě nesplnění soudního rozhodnutí v uvedené lhůtě.
Uvidíš, že pojede jak fretka.

jameswow

souvislost. tchýně se rozvaděla v r.1997 rozvedla z otcem přitelkyně a požadovala po otci vyrovnání jak jsem zmiňoval.A otec zemřel v r.2009 a přítelkyně deďila byt a tchýně požaduje vyrovnáni po rozvodu po přítelkyni a v dokumentu od soudu je uvedená věta ked požaduje byt nebo peníze. A ještě jsem se tu dočetl žě pokud není zápis v katastru nemovytostí ani jako věcné břemeno tak nema narok. Jde nám právě oto co je napsané v dědickem řízení … snad uz je to lépe pochopitelné neumím moc dobre takto vysvětlovat Děkuji

anonym

V pořádku. Dr.Axl to napsal jasně. Je to sice matka přítelkyně, ale své nároky měla uplatnit včas a ne po své dceři. Pokud by měla nárok na vyrovnání majetku s manželem, tak ho s ním měla řešit. Teď je pro ni na vše pozdě. Nárok nemá na nic – ani na peníze, ani na bydlení v bytě, který dcera zdědila. Zato přítelkyně má právo ji nechat vystěhovat.