markiza1

Dobry den,potřebovala bych stručně vysvětit pojem „Dobrovolné nástroje“…děkuji predem za odpoved..

Nejlepší odpověď
hanulka11

ono to moc stručně nelze

Dobrovolné nástroje
Za dobrovolné nástroje označujeme takové aktivity podnikatelských a jiných subjektů, které směřují ke snižování negativních dopadů jejich činnosti na životní prostředí, přičemž jsou těmito subjekty zaváděny a realizovány na základě jejich svobodného (dobrovolného) rozhodnutí a jdou nad rámec požadavků platných legislativních no­rem.

Základními principy dobrovolných nástrojů jsou:

•dobrovolnost – v legislativě není nikde stanovena povinnost jejich uplatňování;
•prevence – soustředí se na odstraňování příčin environmentálních problémů, nikoliv jejich důsledků (odstraňování škod);
•systematický přístup – záměrné působení na ty oblasti a činnosti organizace, které mají negativní vliv na životní prostředí

Zdroj: http://www.mzp­.cz/cz/dobrovol­ne_nastroje

Další odpovědi
venkovan

Hanulka to napsala dobře. Ale jeden příklad z minula pro představu. Několik výrobců a plničů potravinových obalů se dohodlo o společné postupu při likvidaci jejich obalů. Založili právní subjekt, který finančně podpořili nad rámec svých povinností v ČR a následně zavedli určitý systém na podporu třídění (inspirace ze zahraničí) a obalových odpadů. Dnes ten systém stále existuje s tím, že výrobci a plniči + dovozci zboží baleného do obalů musí do tohoto systému odvádět nějaké poplatky úměrné dodánému množství obalů na trh. Je to tedy již i legislativně podchyceno, ale začalo to tou dobrovolností.
Vše je velmi jednoduše popsáno a nebudu jmenovat žádné právnické osoby.

Zdroj: život