Chacharr

Dobrý den, potřebovaal bych poradit s následujícim cvičením do českého jazyka

Ve dvou různých článcích a jednom rozhovor jsme nalezli následující věty:

  1. Úkolem výzkumu bylo zjistit frekvenci výrazů !vyskytovaných! v bezprostředním okolí slova ,,žena".
  2. Služba !asistovaný! nákup umožňuje zákazníkům zřídit si za poplatek doručovací adresu ve Spojených státech a přeposlat zboží z této adresy na adresu zákazníka v Česku.
  3. Byl jsem !odejitý! z práce a musel jsem se přihlásit na příslušném úřadě, abych měl alespoň nějaký příjem.

Úkol:
Napište, od kterých (hypotetických) slovesných tvarů byla utvořena zvýrazněná přídavná jména, a tyto tvary pojmenujte.
_____________­____________
děkuji předem za pomoc ;)
Doplňuji:
Bohužel netuším jak přidat nový přispěvek do diskuze, tak tedy sem.
Úkolu jsem asi dost dobře nepochopil, neboť mi všechny slovesné tvary vycházejí jako infinitiv.

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste napsat své řešení, jak jste úkolu porozuměl, zkontrolujeme .
Doplňuji:

Napište, od kterých (hypotetických) slovesných tvarů byla utvořena zvýrazněná přídavná jména, a tyto tvary pojmenujte.

Vyznačená přídavná jména:
vyskytovaný, asistovaný, odejitý.

V otázce je uvedené spojení „:slovesné tvary“.

1. Vytvoříte infinitiv.
vyskytovat (se), asistovat, odejít

2. Některé slovesné tvary
příčestí činné – vyskytova-l se, asistova-l , odešel
příčestí trpně – netvoří se, asistován, odejit (infinitiv je s í = odejít)
verbální substantivum – vyskytování se, asistování, odejití.

Z toho byste měl poznat, od kterých tvarů bylo utvořené přídavné jméno.

Napovím u jiných sloves. :
koupen – koupený, natržen – natržený, nemocen – nemocný.

víc diskuse