fralena

Jaký kotel (asi plyn), vybrat do nového RD?

Dobrý den, poradí mi někdo, jaký kotel asi plyn, vybrat do nového RD 130m2, v 2,80m, dvě patra,. zajímá mě výkon. Děkuji
Také by mě zajímalo, zda je výhodnější topení do podlahy nebo radiátory. Jedná se mi o kalkulaci včetně všech prací.

Nejlepší odpověď
gecco

Dodala´s hrozně málo informací…
😉
Pozvi si projektanta a nech si udělat kvalitní projekt, topení není otázkou ´pár peněz´, tak ať je nemusíš po zimě předělávat.
😉
Doplňuji:
Abych neodpověděl jen tak stroze…

  1. kukni na http://vytapeni.tzb-info.cz/ – poměrně slušný web se spoustou informací (perličky se dozvíš i v diskusích)
  2. u podlahovky musíš počítat s velkou setrvačností (i v závislosti na krytině), takže nějaké operativní změny teploty (jsem/nejsem doma) nejsou možné (zejména pokud by šlo o jediný zdroj tepla)
  3. podlahovka potřebuje jiné nastavení teplotních křivek soustavy, než radiátory (nebo konvektory)
  4. pokud se ti nelíbí klasické radiátory, kukni po konvektorech
  5. kotel musíš vybírat podle topné soustavy
  6. topnou soustavu musíš dimenzovat na tepelné ztráty objektu
  7. projekt topení by měl být hotov dřív, než se začně stavět (jde o součást celkové projektové dokumentace)
  8. pro volbu kotle (i výkonu) je podstatným parametrem i to, jak se bude ohřívat teplá (užitková) voda a může být důležitý i druh paliva

___
Jak píšu – dobrý projektant je nutností.
😉

Další odpovědi
carpediem

Lepší je do podlahy, je ale dražší. Pak stačí výtápět na nižší teplotu, pro výtápění plynem se to vyplatí.

Pro kalkulaci se obrať na firmu, dobré je nechat si udělat projekt, aby ti vypočetli, kde mít jak silný radiátor.

anonym

Narvi tam maximum!!!