Peter Kus

Dobrý den, poradí mi někdo, jak správně a kdy použít UV filtr?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Pokud jde o digitální foto, tak UV filtr má dnes význam už jenom jako ochrana objektivu. Před čipem je tolik filtrů, že žádné UV záření nemůže obrazu uškodit. Ale nechávat UV filtr trvale nasazený se mi nezdá jako šťastné řešení, každý další člen v zobrazovacím řetězci kvalitu obrazu pouze zhoršuje.

Další odpovědi
mosoj

Dnes už jenom jako ochrana objektivu jak píše Lamalam.

anonym

Jak správně? – nasadit na objektiv…
😉
Kdy? – v podstatě*) jej z objektivu nemusíš sundávat (na druhou stranu se běžně nic nestane, ani pokud jej nemáš) – používá se (jak název napovídá) proti UV, tedy tam (a tehdy), kde (kdy) je UV záření vyšší – za jasného počasí, na horách.
___
*) UV by měl mít takové optické vlastnosti, aby ani nesnižoval množství světla jdoucího do objektivu a ani nevytvářel nějaké zkreslení