koshe.en

Dobrý den, pokud jsem evidována na ÚP, pobírám dávku podpory v nezaměstnosti

a uzavřu ve firmě dohodu o pracovní činnosti, zaniká mi tímto automaticky nárok na podporu v nezaměstnanosti? A jak je to pokud uzavřu dohodu o provedení práce? Dříve se mluvilo o tom, že si člověk může při ÚP přivydělat až 3000,– Kč, ale při jakém druhu smlouvy je to možné? Děkuji za odpověďi.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Kdo si přivydělává, nedostane podporu
Od ledna si už lidé nebudou moci k podpoře v nezaměstnanosti přivydělat polovinu minimální mzdy jako dosud, tedy 4000 korun. Nově bude platit: Jestliže si přivydělávají, na podporu ztratí nárok.

http://aktual­ne.centrum.cz/fi­nance/prace/cla­nek.phtml?id=68­4885
Doplňuji:
Též trvám na svém.
http://www.na­sepenize.cz/pri­vydelek-pri-pobirani-podpory-v-nezamestnanosti-od-ledna-zapomente-8293

http://spocti­duchod.mesec.cz/clan­ky/pro-koho-je-stale-mozny-privydelek-k-podpore/

http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/nova-pravidla-nekolidujiciho-zamestnani-od-1-1-2011-cili-privydelavat-si-k-podpore-v-nezamestnanosti-muze-jen-ten-kdo-o-ni-pozadal-do-31-12-2010-70819.html

Další odpovědi
fablen

Stále platí, že si můžete přivydělat Kč 4.000,– hrubého (na ÚP budete dokládat každý měsíc potvrzení, jaká byla Vaše mzda). Můžete mít uzavřenu dohodu o provedení práce i dohodu o pracovní činnosti. Vyřadili by Vás ale hned, jakmile byste tuto částku v uvedeném měsíci přesáhl. Odpověď na Váš dotaz by Vám ale měli dát i na úřadu práce.
Doplňuji:
ad dědapetr: nesouhlasím a stojím si za svým – viz aktuální Zákon o zaměstnanosti §25, odstavec 3 (často je něco jiného navrhováno a něco jiného potom skutečně schváleno):

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání

  1. výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo
  2. výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zamestna­nost/cast2.as­px

jmhad

nemohu souhlasit s druhou odpovědí.Pokud beru podporu,tak si nemohu vydělat ani korunu.Pokud jsem v evidenci na ÚP a podporu neberu – třeba z důvodu,že nemám odpracováno 12 měsíců za poslední dva roky-pak si mohu vydělat na dohodu o vykonání práce či na smlouvu o dílo 4000 měsíčně.Pod­mínka je,že před zahájením takové činnosti to oznámím na ÚP. Pokud někdo vykládá ustanovení příslušné vyhlášky jinak,pozná to na pokutě.
Kolegyně mluví o zařazení do evidence na ÚP. Jenže paragrafy poněkud níže mluví o podpoře. A to jsou dvě naprosto rozdílné věci. Zařazení do evidence,což se na základě jedné žádosti projednává v jedné kanceláři a podpora v nezaměstnanos­ti,ke které se vypisuje jiná žádost a jde se projednat jinam.Takže pozor!!!