nikola1

Dobrý den, nevíte zda-li je možnost při invalidním důchodu dostávat mateřskou? a kde se prosím o mateřskou žádá? děkuji

Odpovědi
da ny

Podmínky pro splnění PPM zde:
http://www.nic­m.cz/penezita-pomoc-v-materstvi
Pokud jste je splnila, (byla jste zaměstnaná, OSVČ) je možný souběh obou peněžitých dávek. (pobírala jsem kdysi obojí, ale do ID jsem se dostala až během PPM. Podmínky v tomto ohledu jsou dnes stejné).
Další nárok např. na dávky sociální podpory zjIstěte a požádejte na ÚP.

ivzez

Podmínkou pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM)
je účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270
kalendářních dnů v posledních dvou letech před vznikem nároku.

Na nemocenském pojištění jsou účastni zaměstnanci (povinně)
a OSVČ, jež se k němu přihlásily dobrovolně.

Jste-li zaměstnána, mohla byste podmínku pro přiznání PPM splnit.
Formulář žádosti vydá ošetřující lékař, po vyplnění jej předáte
zaměstnavateli, který jej po doplnění a potvrzení předá OSSZ.

Obdobně v případě, že podnikáte, a že jste se přihlásila
k nemocenskému pojištění. Jenom s OSSZ byste jednala přímo.

gecco

Na „mateřskou“, předpokládám, velmi pravděpodobně nárok mít nebudeš – ale poptej se na OSSZ, které tento příspěvek vyplácí.
Na druhou stranu budeš mít nárok na rodičovský příspěvek – od ´okamžiku´ narození dítěte. Tento příspěvek vyplácí ÚP a tam o něj i musíš požádat (až po narození dítěte, k žádosti je třeba přiložit jeho Rodný list)., viz http://www.ma­minka.cz/clanek/ro­dicovska-dovolena-2015--vse-co-potrebujete-vedet .