KaMuShQa

Dobrý den, nevítě někdo, jak se projevuje řetězová jaderná reakce? děkuji

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Že ji nejde zastavit 🙂

Jaderná reakce funguje tak, že se do atomu Uranu pustí urychlený neutron, který atom rozbije na dva atomy a neutron se taky rozdělí a každý rozdělený neutron pak rozbije rozdělený atom Uranu.

A jde to geometrickou řadou.

V jaderných elektrárncáh je látka zvaná moderátor (je to např. bor), který neutrony pohlcuje a ty pak nerozbíjí další atomy uranu.

Čím víc neutronů se zastaví tím je reakce pomalejší a vzniká i méně tepla, které se pak mění na páru, která roztáčí trubínu.

Tepelná a Jaderná elektrárna jsou prakticky stejné, jen s tím rozdílem, že v tepelné je kotel do kterého se hází rozemleté uhlí a v atomové se teplo vytváří jadernou reakcí.

Neřízená reakce je v atomové bombě.

Tam jsou dvě látky v tzv. kritickém množství, oddlěné v oddělených nádobkách a slabá trhavina ty dvě nádobky "proděraví a tím vznikne ta jaderná reakce a únik radiaktivního záření.

Další odpovědi
Mapel

Projevuje se uvolněním obrovské tepelné energie, která se začne rozpínat a tím vzniká velký tlak vzduchu – tlaková vlna která smete vše z povrchu země ve větší vzdálenosti od epicentra. V epicentru je přímý vliv jaderného záření, kde vše živí se odpaří. Po ochlazení epicentra vznikne podtlak a tlaková vlna se obrátí a vrací se zpět k epicentru.