Monca_a

Dobrý den, můžu jít na Egyptologickou školu ( Karlova univerzita VŠ) rovnou ze základní školy? Nebo musím mít gympl?

Už od mala jsem milovala Egypt, opravdu znám filmy o Egyptě na zpaměť. Někdy si myslím že jsem byla v minulém životě Egypťanka. No jednoduše mě tam něco táhne a chtěla bych se tomu věnovat i na dále…
Doplňuji:
Takže když budu mít sš kadeřnici s nástavbou na matutitu můžu se potom věnovat egyptu?? A nebude jim to vadit??

Nejlepší odpověď
arygnoc

nie, nemôžete.

pred štúdiom na vš musíte absolvovať sš úspešnou maturitnou skúškou.

existujú i výnimočné prípady, kedy človek môže štúdium ukončiť skôr – samozrejme absolvovaním patričných skúšok, ale to sa týka a priori exaktných vied (teda – nepoznám napr. filozofa, psychológa, sociológa, historika, …, ktorý ukončil vzdelanie skôr, lebo bol nadaný).

;)
Doplňuji:
po doplnení:

prakticky nezáleži na druhu školy, kde ste dosiahla stredoškolské vzdelanie (maturita).

priznajme ale, že pri dnešnom stave školstva má i kvalita maturity podľa absolvovanej sš rôznu hodnotu (i keď by to tak nemalo byť).

pri prijímačkach ‚na egyptológiu‘ by to rolu mohlo hrať (všeobecný najmä historický rozhľad, ale i ‚šajn‘ o výskumných metódach včítane tých najnovších a pod.), ale znalosti konkrétneho oboru a metód výskumu môžu hodne pomôcť, prípadne i publikačná činnosť (i na internete, napr, v odborných fórach – doporučujem archivovať).

samozrejme, záleží i na ‚návale‘ na školu (počte záujemcov), prípadne či sa štúdium otvára každý rok (koľko egyptológov máme v republike?).

pokiaľ vás to baví, venujete sa tomu, doporučujem urobiť si maturitu (s remeslom chválim) a popri tomu sa venovať i dobrovoľnému štúdiu, aktívnej činnosti (ako brigádnik, napr.) na nejakých vykopávkach, pokúšať sa o spoluprácu s archeológiou (prakticky i teoreticky) všeobecne…

držím palce.

;)

Další odpovědi
Nazdar Bazar

Musíš mít ale hodně nakopáno,alespoň tři tuny zeminy.

klumprt

Na vysoké škole je úplně jedno, jakou má kdo střední školu. Jít z na vysokou z gymplu by mělo být jednodušší, protože absolvent gymnázia by měl mít všeobecný přehled například i z dějepisu, takže snáze vpluje do vysokoškolského studia např. té egyptologie.
Koukám na stránky Karlovy univerzity (filozofická fakulta) a nejspíš budeš muset vystudovat napřed bakalářský obor Dějiny a kultura východního Středomoří ve starověku na FF UK a pak tě teprv pustějí na magisterský obor Egyptologie.
Držím palce, je to hezké, když někoho něco takhle baví 🙂

Zdroj: https://is.cu­ni.cz/studium/pod­prij/index.php?do=de­tailobor&id_o­bor=13838&fakul­ta=11210

anonym

Mezi vstupní podmínky na VŠ patří ukončené středoškolské vzdělání s maturitou (nemusí jít nutně o gymnázium) – přímo ze ZŠ to nelze.
Doplňuji:
No – vadit…
😉
Pokud se doučíš vše, co budeš na VŠ (pro ´začátek´) potřebovat, klidně stačí i ´kadeřnický učňák´ s doplněnou maturitou…
😉
Akorát – ten gympl je lepší.