petr.danek

Dobrý den,můžete mi,prosím, poradit jakou chorobu mají popínavé růže,které jsou obaleny bílým povlakem (poupata i listy)

V případě zájmu můžu zaslat i fotografii. Moc děkuji za odpovědi

Odpovědi
Ella

našla jsem toto:
Moučná rosa (původcem jsou houby rodu Oidium, Sphaeroteca, Microsphaera atd.) – rozšířené houbové onemocnění. Toto onemocnění rostlinu nejen oslabuje a tíží, ale často vede také k úhynu. Projevuje se charakteristickým bílým (podobným mouce) povlakem na listech, především na jejich vrchní straně, potom na stoncích a poupatech. K nemoci přispívá špatně větrané stanoviště, nadbytečné hnojení a stísněnost rostlin.
Způsoby obrany. Nemocným rostlinám se odstraní napadené výhonky, listy, poupata, rostlina se ošetří fundazolem.
Falešná moučná rosa (původcem jsou houby rodu Peronospora, Plasmoparma atd.) – snadno se splete s předchozím onemocněním. Rozdíl je v tom, že při falešné moučné rose se bílým chlupatým povlakem z výtrusů hub pokryje především spodní strana listu. A na vrchní straně listu můžete uvidět světlé nebo nažloutlé skvrny. Falešná moučná rosa se v první řadě šíří po mokrých listech.
Způsoby obrany. Nemocným rostlinám se odstraňují napadené výhonky, listy, poupata, rostlina se ošetří fungicidem, přičemž pokaždé je lepší rostlinu ošetřit různými fungicidy, aby se předešlo vzniku rezistence (návyku) hub na preparát.

nebo možná tahle plíseň (je tam i obrázek), ale spíš bych řekla podle vašeho popisu, že to bude Moučná rosa…
http://www.zah­rada.cz/forum/ru­ze/bila-plisen-na-ruzi-301261/?stran­ka_oblast=0

Zdroj: http://www.ce­lysvet.cz/pes­tovani-ruzi.php