pegiin

Dobrý den můžete mi pomoc:Příčinami českého obrození byly následující reformy

Dobrý den můžete mi pomoc:Příčinami českého obrození byly následující reformy:a)patent o zrušení nevolnictví b)povinná školní docházka c)měnová reforma d)toleranční patent

Nejlepší odpověď
annas

Kromě dalších předpokladů NO v posl. třetině 18. st. jsou uvedené odpovědi a), b) d) správné. Chybná je odpověď c)- měnová reforma. Ta byla již v 50. letech 18. století, a proto nepatří přímo mezi příčiny NO.

Další odpovědi
kenyrts

Rakouská císařovna Marie Terezie začala po řadě válek v polovině 18. století zavádět reformy na modernizaci Habsburské monarchie. V Evropě docházelo v té době k pronikání osvícenství jako životního postoje a filozofického směru všech oblastí života. Roku 1773 zrušila císařovna Jezuitský řád, čímž však došlo k dočasnému snížení úrovně vysokého a středního školství v českých zemích. Po zrušení řádu klesl počet gymnázií v Čechách z 42 na 13 a na Moravě z 15 na 7. V českých zemích zůstala jediná univerzita, a to Karlova, ve které po dlouhé době zazněla opět němčina. V roce 1774 byla zavedena povinná školní docházka, v obcích vznikla při každé katolické faře základní triviální škola, kde se žáci od 6 do 12 let učili číst, psát a počítat.

Syn Marie Terezie Josef II. vydal roku 1781 dva důležité dokumenty, které měly zásadní vliv na další vývoj společnosti. Nejprve 13. října vydal Toleranční patent, kterým byla trpěna další náboženská vyznání a 1. listopadu byl vydán patent o zrušení nevolnictví, kterým byli poddaní vyvázáni z přímé závislosti na své vrchnosti. Lidé se tak mohli bez omezení např. stěhovat a usazovat se, studovat, podnikat, což mělo obrovský význam.
měnová reforma nee.

Thomas

a, b, eventuelně i odpověď c by měla být správně.