klein

Dobrý den, může manžel darovat svou ideální 1/2 domku před rozvodem, aby se vyhnul vyrovnání po rozvodu?Děkuji

Nejlepší odpověď
baghira

Otázka je, kdy a jak k nabytí došlo, neboli jestli se jedná o společné jmění manželů.
Pokud se jedná o SJM, k darování podílu je nutný souhlas manželky.
Pokud se nejedná o SJM, musí před darováním nabídnout svůj podíl k odkoupení spoluvlastníkovi (předkupní právo), a pokud ten neprojeví zájem, může ho darovat.
Tak či onak, nelze disponovat s majetkem bez vědomí spoluvlastníka.
Doplňuji:
Ještě upřesním, že předkupní právo se nemusí uplatnit při převodu podílu na blízké příbuzné, ale to zacházíme už do velkých podrobností.

Další odpovědi
Deli

Pokud domek spadá do Vašeho bezpodílového spoluvlastnictví (pořízen za manželství, na katastru jste zapsáni oba…), nemůže Váš manžel někomu darovat polovinu nemovitosti bez Vašeho souhlasu. Na darovací smlouvě musíte být uvedeni oba dva.
Tolik z mé zkušenosti. Je už ale pár let stará, ověřte si to prosím u advokáta či notáře.