kokos23

Musí být v pracovní smlouvě sjednaná zkušební doba? Kamarád má v prac.smlouvě napsáno (bez sjednané zkušební doby).

Dobrý den,musí být sjednaná zkušební doba?Kamarád má v prac.smlouvě napsáno(bez sjednané zkušební doby)Teď chtěl odejít,ale má smůlu.Postupoval zaměstnavatel v souladu se zákoníkem práce?Děkuji Hana
Doplňuji:
Všem moc děkuji za odpovědi Hanka

Nejlepší odpověď
gecco

Ano – zkušební doba sjednána být nemusí.
Pokud chtěl kamarád danou práci nejprve ´očíhnout´, měl na jejím sjednání v pracovní smlouvě trvat.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Opravdu nemusí, dokonce může být sjednaná kratší zkušební doba, nebo žádná. Je to vždy na dohodě.

Navrhuji dohodnout se se zaměstnavatelem, pokud chce odejít, zaměstnavatel ho většinou pustí, držet si někoho, kdo nemá o práci zájem je pro zaměstnavatele nevýhodné.
Doplňuji:
Kokos ty si zhulená? proč otázku pořád opakuješ? To stačí dát jednou!!!

ivzez

Chtějí-li obě strany sjednat zkušební dobu, musí být sjednána v pracovní smlouvě.

Zkušební doba však není povinná a strany se mohou
dohodnout na uzavření pracovního poměru bez zkušební doby.

Tzn., že zaměstnavatel postupoval v souladu se zákonem.
Doplňuji:
—–———–
Led,
nevím, jak na Slovensku, ale v ČR je pracovní smlouva platná
i v případě, že by obsahovala nějaké neplatné ujednání.

Neplatil by ten konkrétní bod, nebo by se k němu nepřihlíželo
(podle toho, čeho se by neplatné ujednání týkalo),
ale pracovní smlouva by platila (vznikl by pracovní poměr).

lexx

Většinou zaměstnavatel odchodu pracovníka nebrání v důvěře že má za každého 10–20 náhrad, dejme tomu…sjednat smlouvu dohodou bez zkušební doby samozřejmě lze.

led

Pracovná zmluva je neplatná len v prípade, že niektorý z jej bodov odporuje platným zákonom, napríklad že zamestnanec sa vopred vzdá svojich zákonných nárokov. Ale v zmysle ZP pracovný pomer uzavretý so skušobnou dobou, môže, ale aj nemusí byť, dĺžka skušobnej doby je uvedená v pracovnej zmluve v zmysle ZP. V prípade ukončenia pracovnej zmluvy bez skušobnej doby, alebo pracovnej zmluvy po ukončení skušobnej zmluvy môže pracovník ukončiť túto zmluvu len v zmysle príslušných platných ustanovení Zákoníka práce, tj. dohodou, alebo výpoveďou s presne určeným dňom výpovednej lehoty ukončenia pracovného pomeru v zmysle daného paragrafu ZP (mesiac podania výpovede sa do výpovednej lehoty nazapočítava.)